startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Čas na spánok

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každé dieťa je iné. Niektoré nakŕmite, necháte odgrgnúť, položíte do postieľky, odídete a spí. Iné je nepokojné a kričí i po nakŕmení. Možno by aj rado spalo, no len čo ho položíte do postieľky, prestane cítiť vašu prítomnosť a pustí sa do kriku. Čo s tým?
muz pri spiacom dietati_tsp56399846Dieťa spí toľko, koľko potrebuje. Dĺžka spánku v prvom štvrťroku je 18 - 19 hodín. Neskôr sa skracuje. Rytmus bdenia a spánku však treba „pestovať“ u dieťatka od narodenia – dávať mu najavo rozdiel medzi denným a nočným spánkom. Tak si postupne vybuduje spánkový režim.

Spánok počas dňa

Ak má dieťa dobre spať, je potrebné, aby bolo v čase bdenia aktívne. Treba mu dať dostatočnú možnosť pohybu, prekladať ho z chrbta na bruško, cvičiť dvíhanie hlavičky. Ak je dieťa staršie, potrebuje činnosť, ktorá ho zabaví a zároveň uspokojí jeho zvedavosť.

Ak má byť dieťa v čase bdenia čulé a aktívne, musí sa dobre vyspať. Preto potrebuje kvalitný spánok. Odstráňte všetky rušivé vplyvy, ktoré by vyvolávali orientačné a obranné reakcie dieťaťa - hluk v miestnosti, veľké teplo, mokré plienky, ťažký vzduch. Najlepšie sa dieťatku spí v chlade, preto je dobré, keď môže spať vonku alebo pri otvorenom obloku. Dieťa zabalené vo vaku alebo v prikrývke má obmedzenú možnosť pohybu a lepšie zaspí. Ak dieťatko spí vonku, chráňte ho sieťkou proti hmyzu. Ak spí vo vnútri, umožnite mu dostatok pohodlia.

Pribúdajúcimi mesiacmi sa dĺžka spánku skracuje. Ten je však v podstatnej miere závislý od veku a tiež od individuálnych potrieb dieťaťa. Denný spánok bude dieťa potrebovať asi do troch rokov. Počas dňa nenechávajte dieťa pridlho spať, najviac tak dve hodiny. Po prebudení môže byť trošku mrzuté a preto mu doprajte dostatok času „na prebudenie“.

Miesto na spanie

Vytvorte dieťatku „miestečko, kde sa mu bude spať najlepšie. Ideálnym miestom je postieľka a preto sa oplatí investovať do masívnej a bezpečnej postieľky. V žiadnom prípade nedávajte dieťatku mladšiemu ako dva roky vankúš. Malé deti majú ešte málo vyvinuté svaly a reflexy, takže vo sne si môžu do mäkkého vankúšika zaboriť nos a udusiť sa. Posteľná výbavička by mala byť z vhodného materiálu, ľahká a teplá. Najlepšie taká, ktorá nevyvoláva alergické reakcie a dá sa prať v práčke. Molitanový matrac dobre prepúšťa vzduch.

detsky spanok_02_tsp99179537Rituál večerného spánku

Pravidelnosťou pri ukladaní na spánok sa vypestujú podmienené reflexy vyvolávajúce spánok. Od šiestich mesiacov by malo byť večerné ukladanie akýmsi rituálom. Deti milujú pravidelnosť. Záleží na vás aký čas zvolíte. Je však potrebné, aby ste túto hodinu pravidelne dodržiavali.

Keď sa dieťaťu zhorší nálada, začne si cmúľať pršteky, je mrzuté, nereaguje na podnety na hranie, trie si očká, pohyby sa spomaľujú, vtedy je už najvýšší čas uložiť ho spať.

Ideálne je pred spánkom kúpanie, lebo je zábavné a uvolňujúce. Skôr než dieťatko uložíte spať, nakŕmte ho. Potom ho uložte do postieľky, chvíľku pobudnite pri ňom, prikryte ho, pobozkajte, stlmte svetlo a v tichosti odíďte. Je potrebné, aby sa dieťa naučilo zaspávať samo.

Nočný plač

Ak sa dieťa v noci prebudí a plače, spokojne ho nakŕmte. Rozprávajte pritom čo najmenej. Ak je potrebné, vymeňte mu plienku. Niekedy k upokojeniu stačí váš dotyk, váš hlas. Dieťa potrebuje pocit bezpečia a istoty.

spracovala: Bibiána Želisková



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 01.04.2008: admin, Diskusia k článku "Čas na spánok"
rightend