startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Akú úlohu hrá rodina

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

„Aké by malo byť naše dieťa?“, spytuje sa nejedna mladá dvojica očakávajúca dieťatko. Za touto otázkou sa skrýva kadečo: bude to dievča alebo chlapec? Bude zdravé? Akú farbu očí a vlasov bude mať? Aké bude veľké? Prirodzene, rodičia chcú, aby mali pekné dieťa, najmä dievčatko.
rodinkaBudúci rodičia môžu mať mnohé želania a predstavy. Chcú, aby ich dieťa bolo poslušné, dobre vychované, aby dosiahlo vysoké vzdelanie, aby sa v živote veľa naučilo.

Ak má dieťa v budúcnosti zodpovedať nárokom svojich rodičov, potrebuje sa rozvíjať. Rodičov čaká každodenná trpezlivá mravenčia práca. Spôsob života, vzájomné vzťahy rodiny, prostredie - to všetko formuje dieťa od malička. Pre dieťa je rodina stále dôležitá. Avšak človek sa formuje počas celého života. Nielen formou dojmov, ktoré získa počas detstva, ale i názormi, ktorými je obklopený po celý čas dospievania.

Dieťa vníma ako rodičia, starí rodičia, príbuzní, známi i všetci, s ktorými sa stýka, posudzujú príčiny, vyjadrujú názory, hodnotia. Smerodajné pre dieťa je i to, ako hovoria o otázkach života a o sebe navzájom.

Nároky, ktoré si rodičia kladú na život, spôsoby, ktorými sa ich pokúšajú naplniť, ich „slovník“, využívanie voľného času, vzťahy k priateľom, susedom, ich spoločné rozhovory - to všetko určitým spôsobom vplýva na dieťa. Dieťa si zapamätá všetko, čo sa mu zdá dôležité a to, čo počuje od blízkych, ho formuje.

Od osobnosti rodičov, od ich charakterových vlastností, od úsilia po plnohodnotnom rodinnom živote závisí, či sa dieťa vyvíja v súlade s „vnútorným presvedčením“ rodičov.

Rodičia rozhodujú čím a aké dieťa bude. Nerozhodujú o tom však sami. Každý, kto chce vychovávať, musí vedieť ako a k čomu vychovávať, pretože vôľa je schopná prenášať hory iba vtedy, ak sa stane činom. A to sa môže stať iba cieľavedomým úsilím.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 06.06.2008: admin, Diskusia k článku "Akú úlohu hrá rodina"
rightend