startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako zvládnuť nevhodné správanie dieťaťa

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Určite to dobre poznáte. Jačanie, fňukanie, výbuchy zlosti, či iný prejav vzdoru - i to patrí k deťom. Deti rovnako ako dospelí majú svoje „zlé dni“. Vtedy bývajú podráždené a mrzuté a nám sa zdá, že všetko robia napriek. Základom je zachovať si chladnú hlavu.
detsky krikRodičovská diplomacia si skutočne vyžaduje svoje. Byť dobrý, zároveň láskavý a k tomu ešte i spravodlivý, to chce naozaj „guráž“. Všetko je v poriadku, kým je dieťa poslušné. Ak však príde zlosť, chce to riadnu dávku odvahy.

Dieťa vás musí rešpektovať

Nie je to jednoduché, ale ak budete zásadová v tom, čo robíte a hovoríte, vytvoríte si tak prirodzenú autoritu, ktorá je pri výchove nevyhnutná. Správna výchova si tiež vyžaduje citlivosť – reagovať v každej situácii primerane. Tak ako sa správate vy, tak sa bude správať i vaše dieťa. Ak zareagujete neprimerane, ospravedlňte sa. I takýmto konaním svoje dieťa učíte. Pri výchove je nevyhnutná pomoc partnera - nezabúdajte na to. Dohodnite si s partnerom „pravidlá“ a navzájom si pomáhajte.

Každé dieťa skúša hranice „prípustnosti“

Ak nastane slabá chvíľka, nenechajte sa vytočiť a reagujte pokojne. Zdroj vzdoru odstráňte z dosahu a nesnažte sa príliš dlho vysvetľovať. Vašu zásadovosť dieťa príjme ako jasnú informáciu, že takto sa správať nesmie. Ak ide o spor o nejakú hračku, alebo iný objekt pozornosti, pokúste sa zamerať jeho pozornosť niekam inam. Ak sa dieťa "hodí o zem", buďte pokojná a správajte sa normálne. Ak je to potrebné, pošlite ho preč, napr. do vedľajšej miestnosti, kým sa neupokojí.

Odmena za dobré správanie

Najväčšou odmenou pre dieťa je váš čas a pozornosť. Nie je nič krajšie, ako keď vám môže sedieť na kolenách, pozerať film, alebo sa s vami hrať. Pozor, dieťa však nesmie mať pocit, že keď je dobré, venujete mu menej času ako keď je zlé. Zlým správaním si totiž bude vynucovať pozornosť. Ak dieťa pochválite, utvrdíte ho v tom, že byť milý k iným je oveľa účinnejšie, ako byť protivný.

detsky hnevPotreba trestov

Veľa rodičov, veľa názorov. Tu však platí jedno - „na každé dieťa iný meter“. Šikovný rodič rýchlo rozpozná, kedy a v akej forme je trest potrebný. Ak má byť trest účinný, musí byť okamžitý. Dieťa dodatočnému trestu (napr. no počkaj, potom dostaneš!) nerozumie. Ak dostane trest, vždy musí vedieť za čo.

Trest bitkou

Ak vám vyletí na dieťa ruka, je to dôkaz toho, že si s ním neviete poradiť. Neodradí ho urobiť to isté nabudúce a vy pri takej forme trestu budete musieť udrieť silnejšie. Dieťa si na bitku ľahko zvykne. Ale čo je najhoršie, „zvykne si”, že fyzická sila je vhodným spôsobom ako donútiť ľudí konať podľa svojej vôle.

Ako sa vyhnúť nepríjemným situáciam

Ak máte nervy stále „na špagáte“, ľahko sa dáte dieťaťom vyprovokovať. Niekedy sa zdá, že deti skutočne na to čakajú. Ak sa chcete nepríjemným situáciam vyhnúť, spríjemnite si deň. Zájdite si na prechádzkou do parku, do obchodu, alebo k priateľkám, ktoré majú deti podobného veku. To zaženie zlú náladu vám i vášmu dieťaťu. Tak si budete môcť vychutnať deň naplno.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 19.06.2008: admin, Diskusia k článku "Ako zvládnuť nevhodné správanie dieťaťa"
rightend