startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako zbaviť predškoláka úzkosti

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Môj synček sa chystá do škôlky a tak sme ho pred časom vzali na malú prehliadku a zdalo sa, že sa do škôlky celkom teší. S blížiacim sa dňom nástupu však začal byť čoraz viac mlčanlivejší a dokonca sa v noci prvýkrát v tomto roku pomočil. Mám podozrenie, že ho pochytil strach z odlúčenia. Čo môžem urobiť preto, aby ho môj syn čo najskôr prekonal.
deti  v skolkeVaše dieťa čaká nástup do škôlky a s tým spojený príchod do nového prostredia. Aj keď už pred tým absolvovalo malú prehliadku, ktorá sa mu páčila, vníma, že škôlka je prvým krokom k ozajstnej škole a prvým prostredím mimo bezpečia rodinného kruhu.

Vaše dieťa v tejto situácii prirodzene pociťuje napätie a strach, ktorý časom vystrieda uvoľnenie a zblíženie s prostredím. Aj v malej hlave sa môžu zrodiť veľké otázky ako napríklad: zvládnem zaväzovanie šnúrok na topánkach, nájdem si kamarátov, trafím do svojej triedy? Aj keď si dieťa nevie do podrobností predstaviť, čo ho v škôlke čaká, môže sa báť konkrétnych prekážok vyplývajúcich z vlastných nedostatkov.

Pomôcť mu môžete aj tak, že si vymyslíte krátky príbeh o chlapcovi, ktorý sa tiež chystal do škôlky. Chlapcovi sa v škôlke zapáčilo, naučil sa veľa zaujímavých vecí a našiel si nových kamarátov. S rozprávaním takéhoto príbehu nemusíte skončiť ani po prvom školskom dni. Pozornosť môžete obrátiť nato, čo malého škôlkara v škôlke konkrétne naučia ako napríklad abecedu, počítanie, strihanie s nožnicami, alebo prácu s lepidlom, výlety do prírody, hry na školskom dvore a mnohé iné podrobnosti.

Rozprávaním „príbehu malého škôlkara“ dieťaťu umožníte problematické situácie „prebrať“ ešte skôr, ako nastanú a tak sa na ne lepšie pripraviť.

Naučiť dieťa abecedu a základné počty môže byť súčasťou prípravy na nástup do škôlky. Avšak oveľa dôležitejšie je prostredníctvom príbehu a názornej „hodiny“ v improvizovanej školskej triede priblížiť dieťaťu nové prostredie. Spolužiakmi vášho dieťaťa v jeho detskej izbe môžu byť plyšové hračky, súrodenci alebo aj mama či babička.

Ako deti rastú, stretávajú sa s dynamicky sa meniacim prostredím. Začalo to príchodom z nemocnice domov, pokračovalo prvým samostatným prieskumom babičkinho domu, najbližšieho okolia a škôlka určite nie je posledným novín prostredím, s ktorým sa vaše dieťa stretne.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 06.09.2007: astrit, re: Diskusia k článku
forum 06.09.2007: admin, Diskusia k článku "Ako zbaviť predškoláka úzkosti"
rightend