startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Sedem spôsobov ako viesť dieťa k zodpovednosti

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zmysel pre samostatnosť a zodpovednosť sú dôležitými krokmi na ceste k samostatnosti, ktorú by si každé dieťa malo doniesť z domu. Každodenné povinnosti ako pranie drobnej bielizne, pravidelné platenie účtov, nakupovanie potravín a upratovanie učia deťa samostatnosti, sebadôvere a sebestačnosti. Existuje niekoľko spôsobov ako dieťaťu tieto návyky vštepovať.
  1. Maly obchodnikUčte dieťa samostatnosti - postupne krok za krokom mu ukazujte ako si má vyberať šaty zo skrine, pravidelne vstávať, ako si pripraviť jednoduché raňajky, ustlať posteľ, napísať úlohy, pri cestovaní si zabaliť a vybaliť ruksak.

  2. Zadávajte dieťaťu pravidelné domáce práce - povinnosti, ktorých splnenie bude na prospech celej rodiny, ako napríklad prestretie stola, vynesenie odpadkov alebo odloženie vyžehlenej bielizne do skrine.

  3. Ukážte dieťaťu hodnotu peňazí - vezmite ho so sebou na nákupy, aby videlo, čo koľko stojí a ako rozumne hospodáriť s peniazmi. Keď už bude vedieť počítať, skúste ho poslať na prvý samostatný nákup.

  4. Komunikujte s učiteľmi v škole - zaujímajte sa o to, ako sa vaše dieťa správa v škole, aký ma prospech a či sa zapája do školských aktivít. Naučte ho, že je za svoje známky a školskú prípravu zodpovedný v prvom rade ono samo. Nezabudnite si pravidelne pýtať žiacku knižku a chodiť na rodičovské združenie.

  5. Ukážte dieťaťu pravidelné platby, šeky a bankové účty - hneď ako je dieťa dostatočne vyspelé, ukážte mu čo sú a ako sa uhrádzajú pravidelné platby šekom alebo bankovým prevodom. Naučte ho čo je to sporenie.

  6. Naučte dieťa hospodáriť s dostupnými zdrojmi - to mu pomôže vysporiadať sa s každodennými problémami, premyslieť si stratégiu a použiť dostupné prostriedky na dosiahnutie vytúženého cieľa.

  7. Neospravedlňujte neprípustné správanie - deti v každom veku sa dokážu správať nepatrične naschvál. Nechajte ich poučiť sa z vlastných chýb. Krátkodobými primeranými trestami naučte dieťa zodpovednosti za vlastné činy. Aj keď vám to môže byť na chvíľu nepríjemné, vychovávate tým deti k väčšej zodpovednosti.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 21.09.2007: COZE?, re: Diskusia k článku
forum 03.11.2006: admin, Diskusia k článku "Sedem spôsobov ako viesť dieťa k zodpovednosti"
rightend