startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako si získať prirodzenú úctu

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Sledovať dospievanie vlastných detí patrí určite k najväčším darom života, hoci to nie je vždy prechádzka ružovým sadom. Z perinky totiž len málokedy vypadne aj "návod na použitie" a tak Vám dnes prinášame niekoľko rád od rodičov, ako svojím deťom vštepiť prirodzenú úctu k svojím rodičom.

hnevDeti neprichádzajú na svet s návodom na použitie

Preto je dôležité tráviť s deťmi dostatok času aj keby to malo znamenať hoci len jednu krátku rodinnú prechádzku týždenne. Zapájajte deti do toho, čo sami robíte, rozprávajte im o svojej práci, rozprávajte sa s nimi o tom, čo sa okolo nich deje a vypočujte si ich názor. Vaša pozornosť k tomu čo robia, je pre nich jasným prejavom toho, že sú milované.

Snažte sa chváliť ich za všetko pozitívne, čo urobia a príliš neupozorňujte na ich zlyhania a nedostatky.

Šťastné dieťa je poslušné dieťa. Sú rodičia, čo sa pri hre s dieťaťom nehanbia ani spievať a neprekáža im, keď sa to hlavne s menšími deťmi občas stane aj na verejnosti. Je to určite lepší prípad, ako verejné karhanie, krik či záchvaty zúrivosti.

Ponúknite svojim deťom dostatok pútavých činností, budú sa menej nudiť a budú mať menej príležitostí k roztopašnosti.

Spôsob akým deti vychovávate, má rozhodujúci vplyv na ich správanie

Často zabúdate, že správanie rodičov je živým a každodenným príkladom prijateľného správania na verejnosti, ktoré deti jednoducho zopakujú. Domáce pravidlá musia platiť pre všetkých rovnako. Deti potrebujú jasne stanovené hranice, ak ich nemajú, nenaučia sa v živote správne orientovať.

Dobrá rodičovská výchova je o jasnom stanovení hraníc

Keď deti karháme, snažte sa byť pokojní. Skôr príjmu napomenutie od pokojného človeka ako od zúrivca. Naučte sa kontrolovať svoje pocity, aj keď to nie je vždy jednoduché, ale vyplatí sa to. Vždy dodržte, čo sľúbite, či už sa jedná o trest alebo odmenu. Nebojte sa vziať dieťaťu problémovú hračku, zakázať mu televízor alebo ho poslať do kúta.

Dodržujte pravidelné činnosti, napríklad pred spaním. Tie dávajú dieťaťu pocit istoty a učia deti každodenným povinnostiam v určitú hodinu.

Dohodnite sa so svojím partnerom na spoločných pravidlách výchovy, aby sa dieťa nemohlo stále obracať na jedného rodiča, ktorý mu všetko dovolí. Vo svojich rozhodnutiach sa pred deťmi podporujte.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 02.03.2007: admin, Diskusia k článku "Ako si získať prirodzenú úctu"