startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako si zachovať osobnú autoritu

line

dospievanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Určite každý rodič zažije chvíle, kedy toho svojho potomka musí usmerniť a vysvetliť, že nie všetko čo dieťa urobí, je správne. Rozdiel môže byť v tom, akým spôsobom to mama alebo otec vysvetli. Veľa rodičov sa unáhli a namiesto rozhovoru použijú "vyhrážky".
mama s dcerou_tsp146262386Výchovný problém sa naučte riešiť na mieste a nepresúvajte zodpovednosť na svojho partnera. Okrídlenými vetami „veď počkaj, keď sa to dozvie mama“, pripadne „veď ty uvidíš, keď sa otec vráti z práce“ nielenže vraciate výchovné metódy do čias prvej republiky, ale hlavne spochybňujete vlastnú autoritu.

Samozrejme sa môže stať, že narazíte na problém, ktorého jednoznačné riešenie v danej chvíli nepoznáte a chcete ho prebrať s partnerom. V takom prípade môžete dieťa napomenúť asi takto: „Zatiaľ neviem, ale keď sa mama vráti domov z práce, porozprávame sa a uvidíme.“

alebo

"Toto sa nerobí. Porozprávam sa s mamou a potom Ti povieme, ako sme sa rozhodli." Týmto spôsobom si nepodkopete svoju autoritu a zároveň dáte najavo, že sa udialo niečo neprípustné. Dieťa zároveň zistí, že sa vzájomne ako rodičia podporujete a nebude sa môcť spoliehať nato, že jeden z vás mu dovolí niečo, čo zakáže ten druhý.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 08.03.2007: admin, Diskusia k článku "Ako si zachovať osobnú autoritu"
rightend