Ako si zachovať osobnú autoritu


dospievanie




Určite každý rodič zažije chvíle, kedy toho svojho potomka musí usmerniť a vysvetliť, že nie všetko čo dieťa urobí, je správne. Rozdiel môže byť v tom, akým spôsobom to mama alebo otec vysvetli. Veľa rodičov sa unáhli a namiesto rozhovoru použijú "vyhrážky".
mama s dcerou_tsp146262386Výchovný problém sa naučte riešiť na mieste a nepresúvajte zodpovednosť na svojho partnera. Okrídlenými vetami „veď počkaj, keď sa to dozvie mama“, pripadne „veď ty uvidíš, keď sa otec vráti z práce“ nielenže vraciate výchovné metódy do čias prvej republiky, ale hlavne spochybňujete vlastnú autoritu.

Samozrejme sa môže stať, že narazíte na problém, ktorého jednoznačné riešenie v danej chvíli nepoznáte a chcete ho prebrať s partnerom. V takom prípade môžete dieťa napomenúť asi takto: „Zatiaľ neviem, ale keď sa mama vráti domov z práce, porozprávame sa a uvidíme.“

alebo

"Toto sa nerobí. Porozprávam sa s mamou a potom Ti povieme, ako sme sa rozhodli." Týmto spôsobom si nepodkopete svoju autoritu a zároveň dáte najavo, že sa udialo niečo neprípustné. Dieťa zároveň zistí, že sa vzájomne ako rodičia podporujete a nebude sa môcť spoliehať nato, že jeden z vás mu dovolí niečo, čo zakáže ten druhý.

autor: M. P.