startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako si správne stanovovať cieľe

line

výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pre organizovaného človeka, ktorý sníva o dosiahnutí veľkých cieľov, je stanovenie realistických cieľov dôležitou zručnosťou. Bez stanovenia pevného cieľa je ťažko posúdiť, ako sa vám na ceste ku konečnému cieľu darí. Naučiť sa správne plánovať treba už od mladšieho školského veku a tak vám dnes ponúkame niekoľko myšlienok o motivácií.
  1. ucit sa bicyklovatNájdite si špecifický a realistický cieľ. Keď je čas urobiť v živote zásadnú zmenu, najskôr uspejete vtedy, keď si stanovíte konkrétne ciele. Povedzme: budem „pravidelne separovať odpad“ je prijateľnejšie ako len „urobím čosi pre životné prostredie.“

  2. Chvíľu potrvá, kým sa z vytýčeného cieľa stane rutina. Kým sa žiadaná zmena vo vašom živote prejaví, potrvá to obyčajne niekoľko mesiacov. Či už sa rozhodnete vstávať ráno o pol hodiny skôr, aby ste si mohli zacvičiť, alebo začnete s už spomínaným separovaným odpadom. Mozog potrebuje určitý čas, aby si zvykol na nové podnety a ich pravidelnosť.

  3. Opakovanie je matkou rutiny. Povedzte si svoje predsavzatie každé ráno nahlas, aby ste si pripomenuli, čo je vaším cieľom. Niekedy pomáha aj pravidelné zapisovanie. Vždy, keď si stanovený cieľ dôrazne pripomeniete, dávate mozgu silný podnet k jeho uskutočneniu.

  4. Vtieranie sa do priazne iných vám nepomôže. Kľúčom k trvalej zmene je motivácia, ktorá vychádza z nášho vnútra. Čo robíme, musíme robiť pre seba, nie pre rodičov, priateľku či svojho športového trenéra. Nech to znie akokoľvek ušľachtilo, robiť veci kvôli iným je podstatne ťažšie, ako robiť ich pre seba.

  5. Prekážka neznamená zlyhanie. Zakopnutia sú naopak prirodzenou súčasťou procesu zmeny a konečný cieľ málokedy dosiahnete na prvý pokus. Je prirodzené, ak sa vám niečo nepodarí hneď a ak ste niekedy znechutení. Ako hovorí klasik, nie je hanba padnúť, ale je chybou nepostaviť sa a kráčať ďalej.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 22.08.2007: admin, Diskusia k článku "Ako si správne stanovovať cieľe"
rightend