startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Ako byť lepším rodičom - II. časť

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Začiatok nového roka je časom predsavzatí. Aj keď všetci vieme, že sa nám nakoniec podarí naplniť len niektoré z nich, je dobré nevzdávať sa a ako hovoria Angličania: aj po prvom zlyhaní skúšať znova a znova. A kedže sme portál pre rodičov, ponúkame Vám hneď niekoľko námetov na trénovanie rodičovských predsavzatí.

dieta pri jedleNepoužívajte jedlo ako prostriedok pochvaly či chlácholenia

Aj najmenší sa dokážu rýchlo naučiť na plnú kojeneckú fľašu ako všestranný „čičíkač“ pri prvom náznaku plaču, či na upokojenie po malej nehode. Dieťa to môže rýchlo využiť na upriamenie pozornosti na svoju osobu. Jedlom si dieťa môže podvedome nahradzovať nedostatok blízkeho o fyzického kontaktu. Ako sa hovorí, všetko treba používať s mierou a o jedle to platí dvojnásobne. Naučme sa preto s maškrtami zaobchádzať s rozvahou.

Hľadajte motívy správania

V určitom vývinovom období začne dieťa náročky porušovať každé pravidlo. Ak začnete na takého správanie reagovať odmietavo a príkro, dieťa nikdy nepochopí skutočný zmysel domácich pravidiel či zdanlivých „zákazov“.

Skôr ako „odpášete remeň“, zamyslite sa nad tým, čo dieťa vedie k vzbure. Pýtajte sa a vysvetľujte. Ukážte dieťaťu ako sa vcítiť do pocitov toho druhého. Aj dospelí sa často musia naučiť ako zvládať svoj hnev, ktorý je aj v detskom veku prirodzenou súčasťou vývinu.

Dôverujte svojim inštinktom

Rodičia sa pri výchove svojich potomkov často ponoria do bezodného mora najrôznejších kníh, časopisov či článkov ako je tento. Úzkostlivá snaha počínať si správne je často unavujúca a starostlivo vyhľadávané inhormácie a rady si nezriedka protirečia. V podobnom rozpoložení mladí rodičia poľahky podľahnú panike či pocitom viny. Ten však nie je na mieste. Nikto totiž nepozná dieťa lepšie ako jeho rodičia. Naučte sa dôverovať svojim inštinktom, často viete viac, ako sa nazdávate.

Cítite, že hodiny hudby sú pre vášho 10-ročného neposedníka príliš veľkým sústom? Nenúťte mu ich v obave, že by zaostal za svojími rovesníkmi. Každé dieťa je jedinečné a netreba ho do ničoho nútiť, aby ste v ňom nevedomky nevypestovali vzdor voči mimoškolskej činnosti ako takej.

Naučte sa prijímať zmenu

Činnosť, ktorú kedysi vaše dieťa milovalo, teraz rezolútne odmieta. Rodičia na podobnú zmenu nezriedka reagujú rozpačito. Nevedia si vysvetliť dôvod náhlej zmeny, v skutočnoti dieťa jednoducho v nejakej oblasti myslenia dospelo. Rast a vývin sa nepočíta len na centimetre na zárubni detskej izby. Dieťa rastie aj intelektuálne, hoci tento rast môžete len málokedy predvídať, či presne odmerať. Je preto dôležité, aby rodičia aj v tejto oblasti „držali krok“ s dieťaťom.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 21.01.2009: admin, Diskusia k článku "Ako byť lepším rodičom - II. časť"
rightend