startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako byť lepším rodičom - I. časť

line

výchova




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Začiatok nového roka je časom predsavzatí. Aj keď všetci vieme, že sa nám nakoniec podarí naplniť len niektoré z nich, je dobré nevzdávať sa a ako hovoria Angličania: aj po prvom zlyhaní skúšať znova a znova. A kedže sme portál pre rodičov, ponúkame Vám hneď niekoľko námetov na trénovanie rodičovských predsavzatí.

dieta s hrackou_02Dávajte si pozor na porovnávanie a nálepkovanie

Predstavte si modelovú situáciu: Váš osemmesačný syn si neustále čosi mrmle popod nos, zatiaľ čo len o mesiac staršia dcérka sedí celý deň ticho ako voš pod chrastou. Chýba jej niečo? Na túto otázku Vám môže odpovedať detský lekár.

Ako rodičia svojim deťom najlepšie pomôcť tak, že sa pri dosahovaní vývinových míľnikov svojich detí vyzbrojíte veľkou dávkou trpezlivosti. Detský vývin býva prudký a len málokedy je vo všetkých oblastiach rovnomerný a harmonický. Nie je nič nezvyčajné, ak už trojročné batoľa dokaže obratne kresliť voskovkami, zatiaľ čo iný jeho rovesník je pre zmenu šikovnejší pri hre s loptou.

Pri celkovom hodnoteni vývinu dieťaťa musíme okrem veku zohľadniť aj povahové dispozície dieťaťa. Ak je dieťa prirodzene plaché a hanblivé, niet divu, že nehovorí veľa. Za príčinou detského mlčania sa neskrývajú zdravotné ťažkosti. Dieťa jednoducho nemá chuť či potrebu rozprávať pred inými. O to radšej si „pomrmle“ pri hre v ústraní.
Nálepkovanie v rodinnom kruhu môže deťom znižovať sebavedomie aj vtedy, keď to vôbec nemyslíme zle. Práve naopak, chcete svoje dieťa dieťa pochváliť a motivovať. Mladší, v rovnakej zručnosti menej zdatný súrodenec, môže mať pocit, že sa svojmu staršiemu bratovi či sestre nevyrovná a často celkom rezignuje. Samozrejme vždy sa nájde priležitosť, kedy je treba vyzdvyhnúť kvality Vášho potomka. Vždy to robte ohľaduplne a citlivo. Ak už chcete prirovnávať, snažte sa zachovávať neutrálny tón. Nepovedzme „hanblivý“, ale plachý. „Splašený“ nahraďte „živým“ a tak podobne.

Vaše činy sú viditeľnejšie ako slová

Deti sledujú každý pohyb svojich rodičov. Obzvlášť pre mladšie deti je neverbálny prejav ľudí v ich bezprostrednom okolí oveľa výraznejším príkladom ako slovné usmerňovanie. Nevedomky tak deti od svojich rodičov či opatrovníkov pochytia každý deň niečo nové. Spôsob, akým sa vyrovnávate s napätím, ako sa tešíte z úspechov, ako sa správate k najbližším, to všetko dieťa vidí a prirodzene preberá rodičovské modely správania sa.

Dovoľte dieťaťu robiť chyby

Predstavte si, že si dieťa stavia vežu z kociek a je očividné, že posledný dielik bude inak vydarenému dielu osudný. V dobrom úmysle predísť katastrofe a ušetriť dieťa plaču neodoláte a zabránite dieťaťu kocku priložiť. Možno ste tak predišli detskému skamaniu, ale tým ste pripravili dieťa o cennú príležitosť poučiť sa z vlastných chýb, ktorá je pre dieťa účinnejšia aj menej frustrujúce ako Vaše následné vystvetľovanie.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 20.01.2009: admin, Diskusia k článku "Ako byť lepším rodičom - I. časť"
rightend