startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Späť do školy

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Bez ohľadu na to či bolo tohtoročné leto vzrušujúce a činorodé alebo naopak zdĺhavé a nudné, všetky školopovinné deti čaká v týchto dňoch návrat do školských lavíc. Najmä pre školákov z nižších stupňov je toto obdobie časom privykania si na nový režim dňa a každodenné povinnosti.
dieta v skoleNové prostredie, postavenie a kolektív sú pre dieťa skúškou plnou neistoty a nervozity. Návrat do školských lavíc je tak rodičovskou príležitosťou, aby dieťa povzbudili, že v podobnej situácii nie je samo a aj dospelí sa s ňou musia popasovať.

Je dôležité reagovať na detské obavy a odpovedať na zvedavé otázky súvisiace s novou rolou v živote. Neoplatí sa situáciu zľahčovať, aby dieťa nemalo pocit, že ho neberiete vážne. Skúsre sa zamerať na pozitívne očakávania, zoznámenie sa s novými kamarátmi, získavanie nových vedomostí a tým aj rozvíjanie vlastných jedinečných schopností a zručností.

S nástupom dieťaťa do školy sa mení aj rola rodiča. Mal by si nájsť čas na pravidelnú školskú prípravu s dieťaťom, obzvlášť v prvých rokoch školskej dochádzky.

Po návrate zo školy by si každé dieťa malo predovšetkým odpočinúť. Tento čas môžete využiť na krátky rozhovor o tom, čo sa dialo v škole, alebo na rozhovor o tom, čo ho nasledujúci deň v škole čaká. Vyzbrojte sa obrovskou dávkou trpezlivosti. Hlavne prvákom môže ísť učenie zpočiatku ťažko. Nie vždy je na vine len prirodzená detská lenivosť, niekedy môže mať dieťa panický strach zo školy, môže byť unavené, alebo môže trpieť poruchou pozornosti. Ak má dieťa ťažkosti s motiváciou učiť sa, je vhodné, aby sa ešte pred prípravou na budúci deň v škole mohlo krátko venovať niečomu, čo má rado. Sledovanie televízie však nie je najvhodnejšou kratochvíľou, vedie totiž k pasivite, z ktorej sa do aktívneho prístupu "prepína" len veľmi ťažko. V prípade, že si dieťa píše úlohy prevažne večer, nie je dobré, ak ide spať bezprostredne po ich dokončení. V tom čase je jeho organizmus ešte stále "rozbehnutý" a dieťaťu sa bude ťažko zaspávať.

Väčšina z nás prechádza najintenzívnejšou fázou spánku medzi jedenástou hodinou večer a polnocou. Ak tento čas prebdieme, náš spánok bude nedostatočný a ráno budeme nevyspatí a mrzutí. Vštepte preto deťom už od prvého školského dňa, že je dôležité si cez týždeň vypestovať pravidelný spánkový režim.

Aby mali deti v škole čo najlepší prospech, je dobré pravidelne komunikovať s učiteľmi počas celého školského roka na rodičovských združeniach a spoznávať tak nielen slabosti, ale aj silné stránky.

Nikto z nás nie je dokonalý. Najdôležitejšie je, aby Vaše dieťa za každých okolností vedelo, že ako rodič pri ňom stojíte, nech sa deje čokoľvek.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 07.09.2009: admin, Diskusia k článku "Späť do školy"
rightend