startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Zmeny na pokožke počas tehotenstva - II. časť

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tehotenstvo zo sebou prináša veľa zmien. Okrem tých emocionálnych a psychologických sú to aj zmeny fyziologické v tvare a funkcii tela matky. Väčšina z nich je dočasných, ktoré po pôrode sami odznejú. Povera, že pokožka ženy pred pôrodom „žiari“ je však často len želaním ako realitou.

cierne linkyČierne linky

Tmavá línia v panvovej oblasti sa obyčajne objaví u prvorodičiek v treťom mesiaci tehotenstva. Ženy po niekoľkých deťoch ju môžu očakávať aj skôr. Aj keď jej objavenie nemusí byť pravidlom, existuje povera, podľa ktorej je jej výskyt dôkazom toho, že sa na svet chystá chlapec.

Akné

Keď už ste si mysleli, že je naveky preč, mýlili ste sa. Často sa hovorí, že žena počas tehotenstva vyžaruje neopísateľné čaro. No skutočnosť je taká, že pokožka je v tomto období mastnejšia a viac náchylná na akné. Keď sa tak stane, je čas siahnuť po osvedčených prostriedkoch zo strednej školy. V každom prípade netreba zabúdať na dostatočný príjem tekutín a vynechávať rizikové potraviny.

Zväčšené vlásočnice

Môžu sa objaviť na tvári, krku, ramenách alebo na nohách, niekedy aj jemne vystupujúce z povrchu pokožky. Zväčšené vlásočnice môžu mať bledomodrú farbu a pri tlaku sa nesfarbia na bielo. Ako väčšina uvedených príznakoch aj tieto má na svedomí zvýšená hladina estrogénu v krvi.

Červené škvrny na rukách

Sčervenané škvrny na rukách sú obyčajne príznakom zvýšenej hladiny estrogénu v krvi počas tehotenstva.

Medzi ďalšie aj keď menej obvyklé sprievodné tehotenské zmeny patria:
  • zrýchlený rast nechtov alebo naopak ich rednutie,
  • rast ochlpenia na neobvyklých miestach,
  • zvýšené potenie.

autor: M. P.Zmeny na pokožke počas tehotenstva - I. časť

Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 23.11.2006: admin, Diskusia k článku "Zmeny na pokožke počas tehotenstva - II. časť"
rightend