startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Zmeny kože v tehotenstve

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Počas tehotenstva sa v tele deje mnoho zmien a viaceré z nich ovplyvňujú i kožu. Hladina ženských hormónov, predovšetkým estrogénu, je v krvi oveľa vyššia ako bežne. Koža je nadmieru citlivá na tieto hormóny a ich účinky sú často pozitívne. Niektoré však, napríklad strie alebo pigmentačné fľaky, nie sú až tak vítané.
tehotenske jazvyMnohé tehotné ženy zisťujú, že ich pleť je krajšia, ako bola kedykoľvek predtým. Aj pozostatky vyrážok a akné po prvých troch mesiacoch zmiznú. Budúce mamičky majú pokožku často hladšiu, jemnejšiu a vyzerá celkovo lepšie. Je známe, že gravidné ženy žiaria šťastím. Je však pravda i to, že mnohé ženy majú počas tehotenstva pokožku suchšiu. No ak používajú správne hydratačné krémy, prípadne kúpeľové oleje, problémy ustúpia.

Pigmentačné problémy

Bunky kože, vyrábajúce pigment, melanocyty, sú citlivé na hormóny, ktoré sa počas tehotenstva nachádzajú v krvi. U väčšiny žien to nespôsobuje žiadne viditeľné zmeny v pigmentácii. Niektorým ženám s tmavšou pokožkou sa však vytvoria na koži bledohnedé fliačiky v okolí nosa, líc a čela. Jav sa nazýva chloazma a pôsobením priameho slnečného svetla sa fľaky často zvýrazňujú. Je to preto, lebo hormóny spolu so slnečným žiarením podnecujú melanocyty, aby produkovali melanín, hnedočierne farbivo kože.

Chloazma obyčajne po pôrode vybledne, no nie vždy úplne zmizne. Preto je rozumné vyhýbať sa prudkému slnku a počas pobytu vonku byť natretý prípravkom s UV filtrom. Zmeny v pigmentácii sa môžu prejaviť i na tele. Mnohým ženám sa vytvorí tmavá čiara od ohanbia po pupok, známa ako linea nigra. Aj bradavky niekedy stmavnú, obzvášť u žien, ktoré majú tmavšiu pokožku. Obe pigmentačné zmeny časom vyblednú, alebo sa stratia, niekedy to však potrvá trochu dlhšie.

Tehotenské strie

Udáva sa, že u 75 až 90 percent žien sa vytvárajú počas tehotenstva tenké strie na koži. Objavujú sa ako výsledok stenšovania zamše (spodnej vrstvy kože) a straty jej pružnosti, ako aj rozrušenia kolagénových zväzkov. Keď sa stria objaví, najprv je to jasnočervená čiarka, široká 6 - 12 mm. Neskôr môže stmavnúť, no nakoniec sa vyhladí, výrazne zbledne a zostane len hladký, plochý bledý prúžok. Strie obyčajne vznikajú na prsiach, bruchu, bedrách a stehnách, čiže na miestach, ktoré v tomto období mohutnejú najrýchlejšie.

Príčiny vzniku

Strie sa v tehotenstve objavujú pravdepodobne v dôsledku dvoch skutočností. Prvou je prítomnosť veľkého množstva hormónov v krvi, ktoré odbúravajú a odstraňujú bielkoviny z kože, pričom rozrušujú vlákna kolagénu. Koža sa tak stáva podobnou papieru. Druhou príčinou je priberanie v tehotenstve. Tým sa zvyšuje tlak v koži a napínajú sa vlákna kolagénu až do roztrhnutia.

Možno sa striám vyhnúť?

Nedá sa predpovedať kto bude mať strie počas tehotenstva na koži a kto nie. Hovorieva sa, že strie sa nevyskytujú u žien s veľmi pružnou kožou, alebo že niektoré etnické skupiny postihuje tento jav zriedkavejšie. Na letáčikoch celého radu krémov a hydratačných prostriedkov sa hlása, že pomáhajú predchádzať takýmto prasklinám. Výsledok je ťažko dokázateľný. Jediné, čo môže žena urobiť, je kontrolovať a usmerňovať nárast telesnej hmotnosti.

Ošetrovanie

Koža postihnutá striami už nikdy nenadobudne pôvodnú pružnosť. Časom však prúžky značne vyblednú, stanú sa takmer priesvitnými a oveľa menej viditeľnými. Istý druh liečenia týchto miest je možný, nie vždy je však výsledok zaručený. Niektoré zdroje naznačujú, že prasklinám, ktoré sa nedávno vytvorili a sú ešte červené, pomáha tretinoín, prípravok na ošetrenie akné. Táto liečba však nie je vhodná pre tehotné ženy, pretože môže spôsobiť vrodené chyby dieťaťa.

Dermatologické kliniky niekedy ponúkajú laserové ošetrenie strií. Aj takáto liečba je však najúčinnejšia iba na nedávno vytvorené, ešte červené strie. Čiastočne môže vyplniť priehlbinky a v niektorých prípadoch zlepšiť povrch tkaniva.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 12.03.2008: admin, Diskusia k článku "Zmeny kože v tehotenstve"