startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako pomôcť dospievajúcim získať správne študijné návyky

line

dospievanie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pamätáte sa ako sa vaše 5 - 6 ročné deti rady hrali „na školu“? O desať rokov neskôr už ich skutočné učenie toľko nebaví, ibaže to je práve doba, kedy schopnosť učiť sa najviac potrebujú. Umenie učiť sa si dieťa potrebuje osvojiť rovnako ako pravidlá slušného správania a tie deťom vštepujeme tiež dlho predtým, než prvýkrát sadnú do školskej lavice.
uceniePovedzme, že toto čítate v čase, keď má vaše dieťa 5 rokov. Keď o dva roky prinesie domov prvú domácu úlohu, prejavte o ňu záujem a sledujte ako si s ňou dieťa poradí. Pýtajte sa, čo sa dialo v škole. Uistite sa, že vaše dieťa vie, čo kvalitné vzdelanie prinesie pre jeho budúcnosť, a že jeho každodenná „práca“ je rovnako dôležitá ako tá vaša. Vyhraďte dieťaťu pravidelný čas pre domáce úlohy a dohliadnite, aby ho dodržiavalo.

Čas vyhradený štúdiu môžete postupne predlžovať. Čo však v prípade, že ste sami v detstve nič podobné nepoznali a máte 19 - 14-ročného puberťáka, ktorý sa nevie učiť? Ešte nič nie je stratené. Zo všetkého najskôr sa snažte zistiť, k akému študijnému typu vaše dieťa patrí.

Väčšina z nás vyrastala s vedomím, že k tomu správnemu štúdiu patrí tichá, dobre osvetlená miestnosť, stôl a stolička. To nemusí byť vždy pravda. Existuje skupina ľudí, ktorí sa učia v pohybe. Iní zase dávajú prednosť vizuálnemu učeniu. K úlohe zo zemepisu im nestačí len učebnica a holé fakty, ale potrebujú aj mapu, vďaka ktorej si učivo ľahšie zapamätajú. Iná skupina je takzvaný auditívny typ, tento typ ľudí sa najľahšie učí počúvaním. Bližsie informácie a konkrétnu pomoc vám určite radi poskytnú v školskej poradni alebo psychológ.

Keď už viete, aký spôsob štúdia vášmu dieťaťu najviac vyhovuje, pokúste sa nájsť tvorivý spôsob ako dieťa za jeho úsilie odmeniť. Stáva sa, že dieťa nemá ani tak problémy s tým, ako sa správne učiť, ale chýba mu motivácia do zložitých a neobľúbených úloh. Vtedy potrebuje hlavne povzbudenie a vysvetlenie, že život je zmena a každý z nás musí v živote robiť nielen to čo sa nám páči ale aj čomu celkom nerozumieme. Vynikajúci kuchár vie potešiť žalúdok, ale aj on musí podávať daňové priznanie, hoci mu nie celkom rozumie a aj ten najlepší záhradník alebo architekt sa môže dostať do problémov kvôli názoru pamiatkárov na svoje dielo.

Usilujte sa, aby vaše dieťa pochopilo, že učenie sa je celoživotná záležitosť bez ohľadu nato, aké prostriedky alebo metódy si k nemu vyberáme.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 13.10.2006: admin, Diskusia k článku "Ako pomôcť dospievajúcim získať správne študijné návyky"
rightend