startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Zdvorilosť a úcta zo strany rodičov a detí

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Zdvorilosť a úcta sú obojstrannou záležitosťou rovnako pre deti ako i pre rodičov. Ak rodič nedokáže so svojím dieťaťom hovoriť priateľsky, nevie sa ovládať a vyjsť mu v ústrety, ťažko môže očakávať takéto správanie od svojho dieťaťa.
dcera s otcomJe veľkým šťastím, ak niekto vyrastá v rodine, kde ako rodičia tak i deti hovoria medzi sebou priateľsky a úctivo, vážiac si pritom jeden druhého. Atmosféra v takejto rodine je plná lásky a porozumenia. Naopak je utrpením vyrastať tam, kde vládne nenávisť a nevraživosť, kde rodičia nemajú pekného slova pre seba a deti sú častými svedkami hádok a neprijateľného správania sa rodičov.

Základ sa tvorí už na začiatku

Ak vzájomné vzťahy neboli založené na láske a vzájomnom ocenení partnerov už na začiatku, potom je ťažké budovať ich v čase, keď prídu deti. Zdvorilosť a úcta sa neprejavujú len v slovách, ale ide najmä o záležitosť srdca. Prostredníctvom svojho správania a používaného slovníka dávajú rodičia všetky dôvody na to, aby si ich deti vážili. Preto by mali rodičia v plnej miere dbať na slušný spôsob vyjadrovania sa a s deťmi hovoriť tak, ako očakávajú, že by oni mali hovoriť s nami. Na svojom detskom vzťahu k rodičom sa deti učia vzťahom k iným ľuďom. Keď si rodičov dieťa neváži, nemá k ním úctu, ťažko bude rešpektovať iné osoby. Týmto všetkým sa vyvíjajú dôležité rysy osobnosti človeka.

Určovať hranice prípustného správania je dôležité

Kľúčovou osobou v celom tomto procese je mama. Práve ona dáva základy detskému sebavedomiu. To však musí ísť ruka v ruke s poslušnosťou a úctivosťou. Preto je dôležité určiť hranice prípustného správania sa vo vzťahu rodič - dieťa. Keď štvorročnému dieťaťu jasne nevysvetlíme aký tón sa používa pri rozhovore s matkou, ťažko budeme očakávať úctivé správanie, keď príde čas puberty.

Urážka matky je zároveň urážkou otca

Pri neúctivom tóne detí najviac trpia matky. Zvyčajne to býva tak, že deti si k mame dovolia viac ako k otcovi. Dôvodom môže byť fakt, že mamy trávia s deťmi podstatne viac času ako otcovia. To je výzva pre otcov, aby tento „handicap“ napravili a vlastným príkladom deti usmernili.

Zdvorilosť a úcta je základom srdečného vzťahu

Dieťa by malo mať príležitosť vyrozprávať sa a vyjadriť tak svoje pocity. Malo by povedať i to, čo je dôvodom jeho nespokojnosti a tiež to, čo sa mu na rodičoch nepáči. Musí to však vyjadriť primeraným spôsobom a práve tomu ho má rodič naučiť. Zdvorilosť a úcta sú záležitosťou nielen správneho výberu slov, ale aj srdečného vzťahu.

Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 15.07.2008: admin, Diskusia k článku "Zdvorilosť a úcta zo strany rodičov a detí"
rightend