startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Zdravotné ťažkosti detstva

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Detstvo je obyčajne považované za obdobie blaženej bezstarostnosti. V skutočnosti má aj táto etapa ľudského života svoje tienisté stránky, ku ktorým patria najrôznejšie zdravotné komplikácie. Dnes sa pozrieme na najbežnejšie z nich a odporučíme spôsob, ako ich prežívanie dieťaťu čo najviac uľahčiť.

zlomena nohaPrvá zlomenina

Tú chvíľu si každý rodič zapamätá ako v spomalenom filme. Nešťastný pád z bicykla či detskej preliezačky je naplnením tých najhorších rodičovských snov.

Pri zlomeninách končatín je prvá pomoc relatívne jednoduchá. Postihnutú končatinu stačí znehybniť a vyčkať do príchodu rýchlej záchrannej služby (112). Pri zlomenine väčších kosti, akými sú napríklad paža alebo stehenná kosť, môže dôjsť k veľkej strate krvi a je preto lepšie vyčkať na príchod zdravotníkov. Otvorenú zlomeninu v žiadnom prípade nenaprávajte, ani nečistite, maximálne ranu zbavte hrubých nečistôt a prikryte ju sterilným obväzom. Dlaha by mala byť na niekoľkých miestach podložená a rana prikrytá sterilným obväzom. K najobávanejším zlomeninám patria zlomeniny chrbtice, presnejšie stavcov. Veľmi záleží na stabilite zlomeniny, z laického hľadiska je však najdôležitejšie postihnutým nehýbať, aby nedošlo k porušeniu miechy. Výnimku môžu tvoriť prípady, keď je potrebné vybrať zapadnutý jazyk a uvoľniť tak dýchacie cesty, alebo zastaviť krvácanie. Zlomeniny rebier nemá cenu obväzovať. Mimoriadnu obozretnosť si však vyžaduje poškodenie pľúcneho laloku (úlomkom kosti alebo pomliaždením) a zlomeniny panvy, ktoré obvykle sprevádza veľké vnútorné krvácanie. Pri zlomenine lebky je na prvom mieste zabezpečenie priechodnosti dýchacích ciest. Tento typ zlomenín sa vyznačuje opuchom alebo deformáciou. Varovným znamením je predovšetkým krvácanie z nosa a uší, ktoré je príznakom vážnej zlomeniny tvárových kostí alebo lebečnej bázy.

Odber krvi zo žily

Odber krvi je súčasťou popôrodných testov, aj keď sa odoberie len kvapka z päty či prsta novorodenca. K stanoveniu presnejšej diagnózy je potrebná väčšia vzorka a znamená odber priamo zo žily.

Zovretie škrtidla nasledované  štipnutím ihly a nutnosťou držať ruku po celý čas vystretú a uvoľnenú, je pre mnohé deti po prvýkrát úzkostným zážitkom. Niektoré deti môžu takto na celý život získať panický strach z ihiel a pohľad na krv im môže spôsobovať nevoľnosť až mdloby. Skôr ako sa s dieťaťom po prvýkrát vyberiete do ambulancie na odber krvi, pokúste sa mu prístupne vysvetliť, čo ho čaká. Nepodceňujte pritom možnú mieru bolesti, ale netreba priveľmi zveličovať. Vyjadrujte sa jednoducho a vecne, v prípade potreby môžete celú procedúru demonštrovať na bábike či Mackovi. Vždy však platí, že najväčším vzorom „pohody“ či „nepohody“ v podobných situáciách je správanie sa rodičov.

Prvá zubná plomba

Mliečne zuby sú veľmi dôležité. Nielen na dobré spracovanie jedla, ale aj preto, že držia miesto pre svojich nástupcov – trvalé zuby. Pri predčasných stratách mliečnych stoličiek sa redukuje miesto pre trvalé zuby a vznikajú krivé zuby. Najvhodnejší vek na prvú návštevu zubára je po druhom roku veku dieťaťa. V tomto veku má dieťa obvykle ešte zdravý chrup a preto mu nie je potrebné zúbky vŕtať. Spozná svojho lekára, sestričku a prostredie zubnej ambulancie. Z psychologického hľadiska je veľmi dobré, ak prvá návšteva nie je spojená s bolesťou. Preventívne prehliadky je vhodné absolvovať aspoň raz ročne, lebo v mliečnych zuboch sa kaz šíri veľmi rýchlo. Nemálo rodičov napriek tomu zanedbáva preventívne prehliadky mliečneho chrupu. Niet divu, že kondícia chrupu slovenských detí je veľmi slabá. Až 80 % päťročných detí na Slovensku má pokazené zuby. Lepšie na tom nie sú ani staršie deti. Podľa očakávaní Svetovej zdravotníckej organizácie by mal byť index kazovosti chrupu u 12-ročných detí v priemere 1,5. To znamená, že deti by mali mať v ústach iba jediný zub, ktorý má plombu, kaz, či nebodaj je taký pokazený, že ho treba vytrhnúť. Na Slovensku sa v súčasnosti toto číslo pohybuje okolo 4,5 zuba.

Jediným účinným spôsobom ako predísť tvorbe zubného kazu na mliečnych zuboch, je redukcia cukrov v jedle a dôsledné umývanie zubov.

dieta u lekaraPrvá hospitalizácia

Matka s dieťaťom spravidla tvoria počas prvých rokov života nerozlučnú dvojicu. Veľa detí si nevie predstaviť dlhšie odlúčenie od rodičov než na niekoľko hodín v škôlke alebo pri babke.

V prípade, ak vám vzdialenosť, práca, konkrétny zdravotný problém, alebo pravidlá nemocnice nedovolia zostať s dieťaťom v nemocnici, je najlepšie hovoriť od začiatku celú pravdu a to aj vtedy, ak môže byť nepríjemná alebo bolestivá. Hospitalizácia dieťaťa je nepríjemnou udalosťou pre celú rodinu, preto sa nemocnice snažia skrátiť dĺžku pobytu detí na minimum a spríjemniť ho tak nielen deťom ale i mame, či inému zákonnému zástupcovi. Tí sa v priebehu liečenia môžu v nemocnici striedať. So súhlasom rodiča a lekára môžu malému pacientovi robiť spoločnosť i starí rodičia. Väčšinou je im umožnené ležať na izbe s malým pacientom, v niektorých prípadoch sú im vyčlenené iné miestnosti, v ktorých leží spolu niekoľko matiek.

Existuje však aj model celodennej prítomnosti rodiča, ktorý večer odchádza domov a vracia sa skoro ráno krátko po prebudení dieťaťa. Nemocničnú starostlivosť u dieťaťa mladšieho ako šesť rokov hradí takmer vždy poisťovňa, pripláca sa len za nadštandardné izby alebo za samostatný televízor na štandardnej izbe. Počas celej doby musia dodržiavať nemocničný poriadok platný pre všetkých pacientov. Finančnú náročnosť i pracovnú absenciu určite každému milujúcemu rodičovi vynahradí spokojnosť vlastného dieťaťa počas pobytu v nemocnici a skutočnosť, že mohol byť prítomný na všetkých vyšetreniach a bezprostredne po zákroku, pretože malý pacient obyčajne najviac potrebuje prítomnosť blízkej osoby.

Zubný strojček

Krivými zubami (ortodontickou odchýlkou) trpí viac ako polovica slovenských detí. Jedna tretina prípadov si vyžaduje nasadenie strojčeka, ktorý sa postará o správne postavenie zubov a zároveň zlepší výzor, umožní lepšiu výslovnosť a predĺži celkovú životnosť jeho chrupu. Základom úspešnej liečby je dobrá spolupráca lekára, dieťaťa a rodičov. Mladý človek si dôsledky tohto zdravotného handicapu začne uvedomovať až v období dospievania, kedy už môže byť na úspešnú liečbu neskoro. Je navyše nákladnejšia a náročnejšia pre dieťa. V prípade, že svojvoľne ukončíte liečbu alebo s dieťaťom prestanete chodiť na pravidelné kontroly, môže vás lekár zo zákona z liečby vylúčiť a po prerušenej liečbe ďalšie ošetrenie už zdravotná poisťovňa nehradí.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 27.04.2012: 3xmama, re: Diskusia k článku
forum 27.10.2009: admin, Diskusia k článku "Zdravotné ťažkosti detstva"
rightend