startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Vývinová dysfluencia

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Môj syn nedávno oslávil svoje tretie narodeniny a pri rozprávaní začína čoraz viac koktať. Čítala som, že ak sa niečo podobné stane dieťaťu v jeho veku s vekom sa to napraví samo, ale u starších (4-5 rokov) detí je už potrebná pomoc logopéda a aj tak tento in tento hendikep im zostane po celý život. Je to pravda a ak áno, ako môžem svojmu synovi pomôcť?
predskolsky vek_01Nie je nič nezvyčajné ak sa dieťa medzi druhým a tretím rokom života začne zasekávať v reči a často opakuje hoci aj celé vety. Odborne sa to nazýva vývinová dysfluencia a prejavuje sa miernym zajakávaním. Keď sa batoľatá učia rozprávať, často opakujú prvé slabiky slov, alebo používajú citoslovcia nerozhodnosti (ah, uhm). Zajakajúce sa dieťa sa často za svoj prejav hanbí a je frustrované z toho, že nemôže povedať všetko tak, ako by chcelo.

Pri zajakávaní môžete dieťaťu pomôcť nasledovnými spôsobmi

Pomôžte dieťaťu získať sebadôveru pri rozprávaní. Povzbudenie je niekedy viac ako neustále opravovanie. Bez ohľadu nato, ako hlúpo môžu znieť prvé vety alebo otázky dieťaťa, vždy mu na nich treba odpovedať ako keby sa nič nestalo. Užívajte si všetky nezvyčajné jazykolamy, veď trvajú len krátko. Dbajte nato, aby sa dieťa pri osvojovaní reči cítilo príjemne a nie ako na súde, ktorý mu vyčíta aj to najmenšie zakopnutie.

Buďte modelom správnej reči. Ak má Vaše dieťa problém vysloviť súvislú vetu a očividne ho to trápi, jednoducho mu ju správne vyslovte. Čim viac bude dieťa obklopené správnou výslovnosťou, tým skôr si ju osvojí a postúpi na novú úroveň. Ale aj v tomto treba poznať správnu mieru a nevnucovať dieťaťu rýchly pokrok za každú cenu.

Povzbudzujte dieťa, aby rozprávalo známe príbehy. Dokonca ja ľudia, ktorí majú vážne ťažkosti s koktaním, hovoria oveľa plynulejšie ak rozprávajú o niečom, čo dobre poznajú, hoci je to len príbeh z obľúbenej knihy, alebo o niečom z ich obľúbenej činnosti. V prípade, že sa rečová dysfunkcia Vášho dieťaťa dlhodobo nezlepší počas šiestich mesiacov, je čas vyhľadať pomoc u odborníka.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 30.03.2007: admin, Diskusia k článku "Vývinová dysfluencia"
rightend