startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Tehotenstvo a kofeín

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všeobecne platí, že ľudia sa v súčasnosti starajú o svoje zdravie viac ako v minulosti. Obzvlášť to platí v období tehotenstva, kedy sa často menia aj naše stravovacie obyčaje a to sa týka aj takého bežného nápoja, akým je káva. O vplyve kofeínu na zdravie budúcej mamičky sa dočítate práve v dnešnom článku.
pitie kavyKofeín patrí medzi stimulujúce látky a je bežnou súčasťou mnohých nealkoholických nápojov aj potravín. Bolo vykonaných niekoľko rozporuplných štúdií o vplyve kofeínu na ženský organizmus počas tehotenstva, o jeho výraznom vplyve na zníženú plodnosť a poruchách plodu po narodení. Komu teda veriť?

Tohtoročná štúdia o vplyve kofeínu na zdravie novorodenca ukázala, že v druhej polovici tehotenstva je mierna konzumácia kofeínu (3 šálky denne alebo menej) bez následkov. Uvedený výskum sa zaoberal aj predčasnými pôrodmi a pôrodnou váhou novorodencov. V predchádzajúcom období rovnaká štúdia odhalila, že u budúcich mamičiek, ktoré pili kávu vo zvýšenom množstve (až 8 šálok denne) bola väčšia pravdepodobnosť narodenia sa mŕtveho plodu.

Väčšina praktických lekárov sa preto zhodne v názore, že počas tehotenstva a aj v prípade, že sa rozhodnete dojčiť je dobré výrazne obmedziť príjem kofeínu pod 300 mg denne, aj keď vďaka skrytým zdrojom kofeínu v rôznych druhoch potravín je veľmi ťažké toto množstvo ustriehnuť.

Aj napriek tomu, že už dnes o pôsobení kofeínu na organizmus vedia matky viac ako v minulosti, stále nemôžeme povedať, že vieme všetko. Rozhodne ale môžeme potvrdiť, že kofeín zhoršuje príznaky rannej tehotenskej nevoľnosti a dojčením sa táto látka prenáša do tela novorodenca. Rozhodne teda urobíte dobre, ak počas úsilia o počatie a zdravé donosenie potomka postupne obmedzíte pitie kávy. Náhle vysadenie by totiž mohlo viesť aj k bolestiam hlavy a iným negatívnym pocitom.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 22.09.2008: anela, re: Diskusia k článku
forum 26.04.2007: admin, Diskusia k článku "Tehotenstvo a kofeín"
rightend