startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Prechladnutie u detí

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

U detí mladšieho školského veku nie je zriedkavosťou 5 - 10 prechladnutí ročne. Ide o vírusové ochorenie, kde prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými. Postupne ako bude dieťa rásť, získa odolnosť voči mnohým z týchto vírusov.
prechladnutiePrechladnutie ako jedno z najbežnejších detských ochorení je infekčnou chorobou, ktorá spôsobuje podráždenie nosa a hrdla. I keď nejde o vážnu chorobu, prechladnutie u malých detí by sa nemalo podceňovať. Môže totiž prejsť do infekcie dýchacích ciest alebo infekcie ucha.

Ochorenie z prechladnutia sa prejavuje kýchaním, zápalom spojiviek, bolesťou hrdla, nádchou, kašľom, pocitmi únavy i bolesťami celého tela. Pod chorobami z prechladnutia vo všeobecnosti rozumieme vírusmi vyvolávané akútne infekcie horných dýchacích ciest, ktoré sú úzko späté s oslabením imunitného systému.

Nádcha

Počiatočné šteklenie v nose s nutkaním na kýchanie rýchlo prechádza do nádchy. Zápalom nosovej sliznice pritom dochádza k vodnatej až hlienovito-hnisavej sekrécii s obmedzeným dýchaním cez nos.

Zápal hltana

V počiatočnom štádiu dochádza často k zápalu sliznice hltana. Typickými ťažkosťami sú škriabanie a pocit sucha v hrdle, ako i bolesti pri prehĺtaní.

Zápal hrtana

Ak je zápalom postihnutá aj sliznica hrtana, predovšetkým sliznica nad hlasivkami, dochádza k zachrípnutiu a dráždeniu na kašeľ. V ťažkých prípadoch môže hlas celkom zlyhať, alebo sa objavia silné bolesti hrdla.

u lekaraZápal priedušnice a priedušiek

Zápaly priedušnice a sliznice priedušiek vedú ku kašľu s kašovito-hnisavým hlienom a často i k bolestiam hrudníka.

Kašeľ

Sprievodným znakom prechladnutia býva často kašeľ, ktorý je spočiatku suchý, dráždivý, neskôr vlhký, spojený s vykašliavaním, čo môže byť prejavom zápalu priedušiek alebo pľúc. Silný, dlhotrvajúci dráždivý kašeľ môže znamenať čierny kašeľ.

Zápal stredného ucha

Ušné choroby sú spôsobené infekciou vonkajšieho alebo stredného ucha, tiež upchatím trubice spájajúcej ucho a hrdlo. Infekcie ucha treba brať vážne. Hrozí totiž, že za ušným bubienkom sa vytvorí hnis, ktorý môže spôsobiť prasknutie bubienka. Infekcia sa môže rozšíriť i do kosti za uchom.

Zápal prínosových dutín

Prínosové dutiny sú vzduchom naplnené dutiny v kostiach tváre. Zasahuje do nich nosná sliznica, ktorá pri prechladnutí opuchne a môže sa ľahko infikovať. Táto infekcia spôsobuje bolesti tváre. Dutiny, ktoré sa najčastejšie infikujú, sa u dieťaťa vyvíjajú až vo veku troch až štyroch rokov. Preto je nepravdepodobé, že by dieťa v skoršom veku mohlo ochorieť na zápal prínosových dutín.

autor: Bibiána ŽeliskováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 11.10.2007: admin, Diskusia k článku "Prechladnutie u detí"
rightend