startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Plač bez sĺz

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tento prejav patrí k najviac znepokojivým druhom správania. Vaše dieťa zrazu zvraští tvár a začne úpenlivo plakať. Ibaže mu pri tom po tváričke nezatečie jediná slza. Prečo?
detsky placNovorodenci nemôžu plakať, pretože ešte nemajú vyvinuté slzné kanáliky. Tie sa vytvoria približne v prvom mesiaci života novorodenca. Prečo sa teda aj neskôr zdá, akoby deti plakali bez slz?

Slzy sú podľa odborníkov vo všeobecnosti príznakom toho, že sa dieťa cíti mimoriadne frustrované alebo ho niečo bolí. Plač môže mať rozmanité príčiny. Patrí medzi ne únava, nepohodlie, nuda či hlad. Plač je pre novorodencov jedinou príležitosťou ako svojmu okoliu sprostredkovať tieto a má mnohé ďalšie pocity a vnemy.

Niekedy býva plač „na sucho“ aj príznakom vážnejších zdravotných komplikácií napríklad dehydratácie. Ak je suchý plač príliš častý, presvedčte sa, že vaše dieťa pije dostatok tekutín. Ak problém aj napriek tomu pretrváva, dieťa má pravdepodobne zablokované slzné kanáliky. Tento nedostatok by mal po niekoľkých mesiacoch sám odoznieť. Detský pediater Vám môže odporučiť jemnú masáž kútikov očí.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 14.12.2006: admin, Diskusia k článku "Plač bez sĺz"
rightend