startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Deti a nachladnutie

line

zdravie
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Keď príde reč na nachladnutie, chrípku, bolenie brucha či zápal ucha, každý má vlastnú teóriu, ktorá putuje z generácie na generáciu, prípadne sa zakladá na zastaraných vedeckých poznatkoch. Takéto dohady možno znejú logicky ale väčšinou nie sú pravdivé.
Lekarka a dietaNachladnutie treba "vykŕmiť", horúčku "vyhladovať"

Stáročia staré porekadlo zo západu spopularizované Markom Twainom jednoducho neplatí. Všetky choré deti (aj dospelí) potrebujú živiny a dostatok tekutín, aby nabrali silu potrebnú na boj s ľubovoľnou chorobou. V prípade, že dieťa z akéhokoľvek dôvodu neprijíma bežnú stravu, je dobré všetko, z čoho sa dokáže dosýta najesť, v krajnom prípadne to môže byť aj zmrzlina.

Zelený hlien znamená, že choroba nie je obyčajné prechladnutie

Nie je to pravidlom. Aj keď hlien býva najčastejšie číry alebo žltkastý, zelenkastý hlien s trvale zvýšenými teplotami, dusivým kašľom, nechutenstvom a upchaným nosom môže byť signálom vážneho vírusového zápalu, ktorého liečba si na rozdiel od bežného prechladnutia vyžaduje antibiotiká.

Prechladnutie a chrípka sú najnákazlivejšie pred prepuknutím príznakov

Každá choroba sa najľahšie šíri v najakútnejšom štádiu kvapôčkovou nákazou, prípadne dotykom rúk. Takže aj keď to vyzerá, že dieťa je na podhľad v poriadku, kým neprestane kýchať a kašľať, netreba ho radšej púšťať medzi ostatné deti do škôlky, či školy.

Mierne zvýšenú teplotu netreba liečiť

To záleží od toho ako sa vaše dieťa cíti. Horúčka pomáha aktivizovať imunitný systém organizmu a hubí baktérie a vírusy, ktoré nedokážu prežiť vo vyšších teplotách. To však neznamená, že by ste sa mali uchýliť k partizánskym metódam a nechať dieťa zbytočne trpieť. Ak nemá mimoriadne zvýšenú teplotu, ale je malátne a mrzuté, primeraná dávka ibuprofénu a dostatok tekutín mu neuškodí a pomôže mu lepšie spať. Pri akokoľvek zvýšenej teplote do 6-tich mesiacov veku dieťaťa treba neodkladne navštíviť odbornú detskú ambulanciu.

lekarkaNa hnačku je najlepší "B. R. A. T."

Pod touto zvláštnou anglickou skratkou sa skrýva domáca hnačková kúra pozostávajúca z banánov, ryže, jablkovej šťavy a hrianky. Aj keď nemôžeme poprieť, že by bola celá uvedená kombinácia potravín úplne neúčinná, s tanierom suchej ryže na obed a banánom na desiatu u malého dieťaťa asi veľké nadšenie nevyvoláme. Dieťa sa uzdraví skôr ak bude jesť to, čo mu chutí (pravda okrem sladkostí). Vyhnúť by ste sa v tomto období mali aj koreneným a mastným jedlám a ovocným šťavám.

Keď ste prehladnutí, nebozkávajte deti

Malý božtek pri obyčajnom prechladnutí podľa lekárov nakazí dieťa len veľmi ťažko. Ako sme už spomenuli, najviac vírusov sa prenáša kašľaním a kýchaním. Sliny patria k najmenej aktívnym prenášačom chorôb. Ak sa už stane, že ste nachladnutí, mali by ste si rozhodne pri kontakte s malým dieťaťom častejšie a dôkladne umývať ruky.

Prechladnutie spôsobuje zápal ucha

Najväčším prenášačom chrípky sú vírusy, zápaly zase spôsobujú baktérie. To, že má dieťa pri každom nachladnutí plné uši hlienu, je spôsobené tým, že ušná trubica je ideálnym miestom na vytvorenie infekcie a hromadenie hlienu.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 20.12.2011: juliška, re: Diskusia k článku
forum 10.11.2006: admin, Diskusia k článku "Deti a nachladnutie"