startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ako zbaviť dieťa strachu z očkovania?

line

špunti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Možno Vaše dieťa v predškolskom veku má panický strach z návštevy ambulancie detského lekára kvôli injekciám. O žiadnom plánovanom vyšetrení mu nemôžete povedať skôr ako pred odchodom z domu. Ak hľadáte nejaký spôsob, ako svojmu dieťaťu návštevu lekára uľahčiť a zbaviť ho strachu z ihiel, prečítajte si nasledujúci článok.
Injekcna striekackaVäčšina detí má rôznu mieru strachu z lekárskych vyšetrení. Strach z injekcie sa nevyhýba ani dospelým, tí sa naučili podobné veci tolerovať a na rozdiel od detí chápu, že injekcie sú dôležitou súčasťou prevencie chorôb. Deti sa to ešte musia naučiť.

Vysvetlite im, že očkovanie chráni ľudský organizmus pred nebezpečnými chorobami a skúste to aj ilustrovať na nasledujúcom príklade:

V tvojom tele sú tisícky malých vojačikov, ktorí bojujú proti rôznym choroboplodným zárodkom. Niekedy môžu svoj boj prehrať a vtedy ochorieš, takže sa nemôžeš bicyklovať, ani hrať futbal s kamarátmi. Očkovanie dodáva malým bojovníkom v tvojom tele dôležité posily, aby prehrávali čo najmenej.

Využite anestetický krém pre lokálne znecitlivenie, ktorý sa dá na predpis kúpiť v lekárni a treba ním podľa návodu asi hodinu pred očkovaním potrieť miesto vpichu (obyčajne na stehne alebo ramene). Ak je Vaše dieťa príliš úzkostlivé, najlepšie bude, ak prídete do ambulancie s dostatočnou časovou rezervou.

Miesto po vpichu je dobré schladiť studením obkladom, alebo kúskami ľadu zabalenými v uteráku.

Pomôžte dieťaťu uvoľniť sa. Strach vie byť chytľavý. Pred očkovaním skúste miesto vpichu jemne pomasírovať a hneď po vpichu urobte dieťaťu radosť nejakou drobnosťou, aby na nepríjemný zážitok rýchlo zabudlo.

Ak je pri očkovaní potrebných niekoľko dávok súčasne, skúste jednotlivé návštevy rovnomerne rozložiť, alebo voľte kombinované vakcíny. Opýtajte sa na podrobnosti ošetrujúceho lekára.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 24.10.2006: admin, Diskusia k článku "Ako zbaviť dieťa strachu z očkovania?"
rightend