startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Zázrak zrodu nového života

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každých 55 minút sa na Zemi narodí približne 10 000 detí. Niekoľko stoviek ich prichádza na svet práve teraz. A čo je najúžasnejšie, každý človek je celkom iný. Niet na Zemi dvoch ľudí, ktorí by boli úplne rovnakí.
ultrazvukPočiatok nového života je zázrakom zrodu. Po narodení sú deti pripravené na život. Dýchajú, vidia, cítia, počujú. Iba deväť mesiacov trvá, kým sa dieťatko vyvinie. Za ten čas prejde neuveriteľnými zmenami. Drobučká ľudská bytosť, dokonalá v každom detaile, sa vyvinie z maličkých buniek, ktoré dajú základ jednotlivým orgánom a následne celému organizmu.

Zázrak zrodu nového ľudského života je fascinujúci. Počas deviatich mesiacov budeme spoločne prechádzať jednotlivými etapami zrodu novej ľudskej bytosti. Postupne, týždeň po týždni, budeme prežívať vývoj a rast nového jedinca. Príjmite teda pozvanie na nádhernú cestu, ktorou prešiel každý jeden z nás. Na cestu odhaľovania tajomstviev zrodu nového života, cestu prenatálneho vývoja.

Ženské telo

Približne na štrnásty deň menštruačného cyklu sa z jedného z vaječníkov uvoľní zrelé vajíčko, ktoré môže byť oplodnené. Vajíčko zachytia riasy vajcovodu a dopravia ho do maternice, kde je schopné prežiť 24 hodín. Ak sa vajíčko spojí so spermiou, mužskou pohlavnou bunkou, začína nový ľudský život. V prípade, že je počas svojho putovania z vajcovodu do maternice oplodnené, uhniezdi sa v maternici. Ak nie, vyplaví sa spolu so sliznicou maternice pri ďalšej menštruácii.

Štyridsať týždňov chráni vyvíjajúce sa dieťa maternica v matkinom tele. Ženské telo je uspôsobené nato, aby dieťatko bezpečne prišlo na svet. V priebehu nasledujúcich mesiacov sa bude tvar tela ženy meniť, pretože v jej vnútri porastie dieťa. Silné pružné vlákna, nazývané ligamenty, ktoré držia pohromade kosti, zmäknú. Panvové kosti a dolná časť chrbtice sa mierne posunú, aby vytvorili dostatočný priestor pre vyvíjajúce sa dieťa, množstvo krvi sa v matkinom tele zvýši o 40 %, rovnako ako srdce matky počas tehotenstva podá o 40 % vyšší výkon. Maternica ako najsilnejší sval v tele ženy sa počas tehotenstva môže zväčšiť až dvanásťkrát, avšak po narodení sa postupne stiahne na pôvodnú veľkosť.

UltrazvukZrod nového života

Telo ženy i muža je uspôsobené na „odovzdávanie“ nového života. Ak sa vo vajíčkovode stretne spermia s vajíčkom, spermia prenikne cez obal vajíčka a oplodní ho. Vo chvíli počatia jadrá mužskej a ženskej pohlavnej bunky do seba prenikajú a nakoniec splynú. Vytvoria tak zárodočnú bunku. V tejto fáze sa spája 23 chromozómov od matky a 23 chromozómov od otca, čím vzniká genetický kód pre jedinečného originálneho neopakovateľného nového človeka. Nikdy sa už nenarodí taký ako on, jemu vo všetkom podobný. Dokonca ani tým istým rodičom.

Takmer okamžite sa začne zárodočná bunka deliť a toto delenie pokračuje počas cesty z vajcovodu do maternice. Na štvrtý deň po oplodnení dosiahne vajíčko dutinu maternice. Malá guľôčka, ktorú tvorí zhruba 100 buniek, je ešte primalá nato, aby sme ju videli voľným okom. Má dutý, tekutinou vyplnený stred a počas niekoľkých ďalších dní sa vznáša v dutine maternice.

Zhruba na konci tretieho týždňa sa oplodnené vajíčko začína zahniezďovať v mäkkej hrubej sliznici, ktorá je prvou kolískou malého človiečika. Ale o tom ako sa maternica mení v príbytok „poskytujúci luxus a pohodlie“, nabudúce.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 16.10.2007: admin, Diskusia k článku "Zázrak života"
rightend