startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Zaujímavosti o detskej výžive

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Rodičia majú často nerealistické očakávania o výžive svojich práve narodených detí. Najlepším spôsobom ako pochopiť prečo deti jedia ako jedia, je porozumieť ich fyziologickému vývinu. V dnešnom článku Vám preto ponúkame niekoľko základných skutočností.
krmenie1. Po prvom roku sa fyzický rast dieťaťa výrazne spomaľuje.
Nemluvňatá počas prvého roka rastú takmer kozmickou rýchlosťou. Priemerný novorodenec váži asi 3,5 kilogramu a meria asi 40 cm. Pri dovŕšení prvého roka svoju pôrodnú hmotnosť prekročí takmer trojnásobne a k výške mu pribudne obvykle okolo 20 centimetrov. Do druhých narodenín frekvencia rastu klesne asi na desatinu novorodeneckého tempa, hoci niektorí rodičia by čakali skôr opak.

2. Po prvom roku dieťa spotrebuje menšie množstvo kalórií.
Detské telo sa pribúdajúcim vekom stáva štíhlejším a postupne stráca “detský“ tuk. Nové telesné proporcie spotrebujú na svoje fungovanie o polovicu menšie množstvo kalórií na kilogram váhy ako telo novorodenca. Preto sa Vám často môže zdať, že Váš 2 až 5-ročný potomok akosi „málo“ papá.

3. Deti mávajú nevyspytateľné chute.
Dieťa dokáže konkrétne druhy potravín jesť celé mesiace či roky a zrazu ich zavrhnúť bez zjavnej príčiny. Rovnako môže týždeň jesť pravidelne a na ďalší byť zase neskutočne prieberčivým. Deti len zriedka jedia širšie spektrum potravín so železnou pravidelnosťou a bez reptania.

4. Deti sa rodia s náklonnosťou k sladkému a odporom ku kyslému.
Prvá prirodzená detská výživa, materinské mlieko, je veľmi sladká. Všetky ostatné chute si musí dieťa osvojiť postupne, takže ho časom môžete „preučiť“ na zdravú stravu, ale chuť na sladké sa Vám podarí celkom potlačiť len výnimočne.

krmenie_tsp980636825. Deti pristupujú k novým jedlám s nedôverou.
Aj keď sú malé deti neobyčajne zvedavé a v ústach sa im môžu ocitnúť babkine lieky na srdce alebo novotou lesknúca sa korunová minca, často odmietajú neznáme jedlá. Jednoducho to majú v povahe. To neznamená, že by ste sa mali vzdať kuchárskych nápadov na tanieri svojho potomka, len pritom trochu kroťte svoje očakávania. S gastronomickými nápadmi prichádzajte tak jeden alebo dvakrát do týždňa. Dajte tak dieťaťu čas, aby si privyklo a časom ho týmto spôsobom môžete zapájať aj do samostatnej prípravy jedla.

6. Malé deti skonzumujú priemerne jeden a pol chodu denne.
Ak od svojho predškoláka očakávate, že bez problémov zvládne tri chody denne ako dospelí ľudia, pravdepodobne Vás sklameme. Dieťa si obyčajne dopraje bohaté raňajky, aký-taký obed a skoro žiadnu večeru. Je to úplne prirodzené a tak žiadne obavy ani pocity viny z toho, že Vaša ratolesť „hladuje“ nie sú na mieste.

7. Detský apetít v priebehu dňa postupne slabne.
Tento fakt je pre zamestnaných rodičov. Neexistuje jednoznačná odpoveď nato, prečo chuť do jedla deťom v priebehu dňa slabne: možnože ráno stihnú prijať dostatočné množstvo kalórií a ich chuťové poháriky sa jednoducho vypnú, ale pravdepodobnejšie je, že sú jednoducho príliš unavené a radšej by spali ako jedli.

8. Nie všetky deti rady jedia.
Čo platí pre dospelých, často platí aj pre deti. Sú ľudia, čo jedlo zbožňujú a nájdu sa aj takí, ktorí jedia len preto, aby sa udržali na nohách. Z jedla ako takého nemajú žiadny pôžitok. Každé dieťa prichádza na svet s jedinečnou kombináciou chutí a podvedome si pestuje vlastné stravovacie návyky v závislosti od svojho veku vývojovej etapy a obľúbených druhov potravín.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 11.01.2007: admin, Diskusia k článku "Zaujímavosti o detskej výžive"