startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Začíname s dojčenskou výživou

line

výživa
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Ideálnou výživou pre dieťatko je nepochybne materské mlieko, ktoré mu dodá všetky potrebné živiny pre správny fyzický a psychický vývoj. Nie vždy je však možné poskytnúť dieťatku to najcennejšie - materské mlieko. Ak matka z rôznych dôvodov dojčiť nemôže, alebo dojčenie nie je dostatočné, stojí pred rozhodnutím, čo ponúknuť svojmu dieťatku ako náhradu materského mlieka.
dojcenie z flaseRozhodnutie medzi dojčenskou výživou alebo materským mliekom zostáva na matke a okolnostiach, za ktorých dieťatko prichádza na svet. Ak už počas ťarchavosti mamička uvažuje o umelej výžive, je potrebné rozhodnutie urobiť, až keď je dieťatko na svete. Mledzivo, ktoré sa tvorí v prsných žľazách po pôrode totiž nič nenahradí. Práve ono zásobuje novorodenca cennými ochrannými látkami, ktoré mu v prvých mesiacoch pomôžu v boji proti infekciám.

Ak ste sa teda rozhodli, alebo ste nútení podávať dieťatku umelú dojčenskú výživu, nemajte obavy. Umelá dojčenská výživa zabezpečuje svojím zložením všetky živiny, vitamíny a minerálne látky, ktoré dieťatko potrebuje. Väčšina mliečnych dojčenských prípravkov obsahuje rovnaké základné živiny ako materské mlieko. Zloženie všetkých prípravkov mliečnej dojčenskej výživy je stanovené normou ministerstva zdravotníctva. Na trhu je niekoľko druhov sušených mliečnych výrobkov na báze kravského mlieka. O výbere správneho druhu sa poraďte so svojím detským lekárom, ktorý pozná zdravotný stav vášho dieťatka.

Dôjčenskú výživu dostanete kúpiť v troch základných formách:
  • Prášková dojčenská výživa, rozpustná vo vode, zvyčajne najlacnejšia.
  • Koncentrovaná, vodou riediteľná dojčenská výživa.
  • Hotová dojčenská výživa, zvyčajne najdrahšia.
V uvedených hlavných kategóriach nájdeme ďalšie delenie podľa individuálnych potrieb malých hladošov:
  • Dojčenská výživa, ktorej základom je kravské mlieko s prídavkom železa
  • Dojčenská výživa, ktorej základ tvorí sójové mlieko obohatené železom, vhodné pre deti s alergiou na mliečny cukor.
  • Hypoalergická dojčenská výživa určená pre deti, ktoré neznašajú klasickú výživu. 30 - 40 % novorodencov je alergických nielen na mliečny cukor, ale aj na jeho sójovú náhradu v kojeneckej výžive. Proteínový obsah v hypoalergickej výžive je rozložený na aminokyseliny, čo uľahčuje jeho trávenie.
  • Zvláštna dojčenská výživa určená skôr narodeným detičkám s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
Neprechádzajte náhle z jedného druhu umelej výživy na druhý. Dieťatku by ste mohli spôsobiť žalúdočné ťažkosti. Pri príprave mlieka je nevyhnutné dodržiavať pokyny výrobcu. Nepridávajte sušené mlieko navyše, ináč hrozí riziko, že bude pokrm nebezpečne koncentrovaný. Naopak, príliš riedkym mliekom nedosiahnete prírastok hmotnosti. Pri správne pripravenom mlieku nechajte dieťatko vypiť množstvo, ktoré samo požaduje.

Pri kúpe umelej dojčenskej výživy je nutné všímať si dátum výroby a všetky dôležité informácie, nachádzajúce sa na obale. Okrem klasickej tabuľky s obsahom vitamínov a minerálov sa na obale dojčenskej výživy občas objavujú aj skratky DHA (dokosahexaénová kyselina) a ARA (arachidonová kyselina). Tieto skratky označujú nenasýtené mastné kyseliny, ktorých účelom je podporovať rozvoj mozgu a nervovej sústavy. Prirodzeným zdrojom týchto kyselín sú rybací olej, slepačie vajcia a materské mlieko Ako prídavok do niektorých druhov detskej výživy sa v Európe používajú od roku 1996.

Aby mliečko chutilo, je nesmierne dôležitý i správny výber dojčenskej fľaše. Existuje veľa druhov dojčenských fliaš a široký výber cumlíkov. V obchode s potrebami pre novorodencov môžno nájsť dva druhy cumlíkov - biele silikónové a hnedé latexové, odstupňované podľa veku novorodenca. Cumlíky majú rozmanitý tvar a rôzny počet dierok, takže možno vyskúšate niekoľko rôznych kombinácií, než nájdete tú, ktorá najviac vyhovuje vám a hlavne vášmu dieťaťu.

Poskytnite svojmu dieťatku to najlepšie, čo v danom veku potrebuje. Veď zdravý rast, správny vývoj a spokojnosť bábätka môžete ovplyvniť už od narodenia a to výberom správnej a kvalitnej výživy.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 09.10.2007: admin, Diskusia k článku "Začíname s dojčenskou výživou"