startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Význam kyseliny listovej počas tehotenstva

line

v brušku
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nedostatok kyseliny listovej v tehotenstve spôsobuje zvýšené riziko predčasného pôrodu, zvýšené riziko potratu alebo nízkej pôrodnej hmotnosti. Preto je kyselina listová počas tehotenstva, ale i v období dojčenia tak dôležitá. Nie nadarmo získala medzi mamičkami povesť nepostrádateľného zázraku.
brokolica - vitamin K_tsp78368056Kyselina listová v jedálničku tehotných žien nesmie chýbať. V ťarchavosti sa jej však spotrebuje dva razy také množstvo ako inokedy. Kyselina listová je dôležitá pre vývin centrálnej nervovej sústavy dieťatka už počas prvých týždňov prenatálneho vývoja. Problém je však v tom, že telo ju nie je schopné skladovať, preto je potrebný jej každodenný prísun.

Bohatým zdrojom kyseliny listovej je čerstvá tmavozelená a listová zelenina. Dobrým príkladom je brokolica, špenát, ale tiež lieskové oriešky, arašidy a hrubozrnný chlieb. Pri príprave zeleniny je podstatné uvedomiť si, že varením sa veľká časť kyseliny listovej ničí. Preto je lepšie nevariť ju, len spariť, prípadne jesť surovú.

Na zdravie dieťatka je nádherné myslieť už teraz.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 20.11.2008: admin, Diskusia k článku "Význam kyseliny listovej počas tehotenstva"
rightend