startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

O materinskom pute - I. časť

line

vzťahy




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Len málo medziľudských spojení je takých pevných ako puto medzi matkou a jej dieťaťom. Niektoré mamičky ho pocítia už pri prvom pohľade na svoje dieťa, iné na ňom pracujú o čosi dlhšie a ich prvé dni s novorodencom sú ustrašené a zmätené. Táto reakcia je však prirodzená a nie je na mieste cítiť sa kvôli nej previnilo. Existuje veľa spôsobov ako budovať materinské puto a práve o nich bude reč v dnešnom článku.

detska plachost_01Puto matky a dieťaťa pred narodením

Citový vzťah matky a dieťaťa sa začína dlho pred narodením. Budúca mamička je počas celého tehotenstva svojmu dieťaťu na blízku tak ako nikto iný. Jej dýchanie okysličuje aj krvný obeh malého človiečika. Prostredníctvom pupočnej šnúry prijíma dieťa z tela matky aj veľa nevyhnutných živín pre svoj zdravý vývin. Dieťa vníma aj všetky vonkajšie podnety, akými sú stres, hnev, ale aj radosť či rytmus hudby, ktorú matka počúva.

Nezastupiteľnú úlohu v citovej väzbe matky a dieťaťa má priebeh pôrodu a jeho výsledok. Ak bol pôrod príliš dlhý a sprevádzaný zdravotnými ťažkosťami matky, jej oslabenie po pôrode jej znemožní nadviazať s novorodencom kvalitný vzťah hneď od prvých chvíľ.

Ako posilňovať materinské puto

Chovajte dieťa v náručí. Dôležitosť intenzívneho prvého kontaktu si už dnes uvedomujú aj v mnohých pôrodniciach u nás, keď je matka v spoločnej izbe s dieťatkom hneď po pôrode.

Noste svoje dieťa vo vaku na hrudi. Podľa istej štatistiky viac ako 38 % detí nosených týmto spôsobom si so svojou matkou vytvorilo pevnejší citový vzťah ako ich rovesníci, ktorí väčšinu času strávili v detskej sedačke.

Buďte vnímaví. Berte dieťa do náručia, keď je rozrušené ale aj vtedy, keď nedokážete presne odhadnúť, čo práve chce.

Dajte dieťaťu najesť vždy, keď je hladné. Dojčenie je dokonalou príležitosťou na vytvorenie pevného materinského puta, keďže umožňuje bezprostredný telesný kontakt. Svoje čaro má však aj kŕmenie z kojeneckej fľaše, ktorej výhodou je očný kontakt a túlenie.

Rozprávajte sa s dieťaťom. Aj keď ešte nerozumie vaším slovám, tón vášho hlasu ho núti reagovať. Dotyky najrôznejšieho druhu majú pri vytváraní materinského puta nezastupiteľné miesto. Od každodenného mazlenia, masáže po kúpeli až po fúkanie na bruško pri prezliekaní, či prebaľovaní.

Už jednoročné deti poznajú rozdiel medzi tvárou matky a tvárou cudzinca. Veľa matiek tvrdí, že si svoje dieťa zamilovali práve vo chvíli, keď sa im ich ratolesť začala pozerať priamo do očí, čo sa začína približne v druhom mesiaci života.

Nezostávajte na opateru sama. Podpora najbližšieho okolia je pre čerstvú mamičku veľmi dôležitá a výrazne znižuje pravdepodobnosť prepuknutia popôrodnej depresie. Ak je na blízku niekto, kto sa o dieťa postará, aby si matka mohla odpočinúť, najesť sa a obnoviť sily, určite si spoločnosť svojho dieťaťa viac vychutná.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 02.08.2007: admin, Diskusia k článku "O materinskom pute - I. časť"