startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Detské decibely

line

poradna - výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Deti vedia byť hlučné. Výkriky a škreky nadšenia chcú byť vypočuté bez ohľadu nato, či sa to práve hodí alebo nie. Niekedy však postačí aj normálna reč. V dnešnom článku Vám chceme poradiť, ako skrotiť malých krikľúňov.

detsky krikHovorte pokojne

Ak žiadate deti, aby boli ticho, povedzte to rovnako "silným" hlasom, aký v danej chvíli požadujete od detí. Dávate im tak príklad, ktorí môžu napodobovať.

Povedzte dieťaťu, že môže hovoriť aj tichšie

Napríklad: „Veď sedím sotva pár krokov od teba, nie je žiadny dôvod zvyšovať hlas". Dieťaťu tým pomôžete vytvoriť si správny pojem o vzdialenosti a spôsobe, akým sa šíri zvuk.

Alebo si môžete zakryť uši a povedať: „Auu, veď z tohto hurhaju ohluchnem." To dieťa naučí, že predtým než ho budete počúvať, musí byť pokojné. Neučte deti "hovoriť vnútorným hlasom". Pravda sa niekedy potrebuje prejaviť aj navonok, napríklad pri oslave alebo v krízovej situáci. Preto buďte v každej situácii konkrétny. Keď sa mladší súrodenec práve chystá k poobedňajšej sieste, požiadajte pokojným hlasom jeho mladšieho súrodenca, aby hovoril tichšie.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 29.03.2007: admin, Diskusia k článku "Detské decibely"