startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Všetko o antibiotikách

line

zdravie




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Sú antibiotika veľkou prednosťou modernej medicíny, či skôr „nášľapnou mínou“, ktorá v konečnom dôsledku spôsobuje viac škody ako úžitku? Odpoveď na túto otázku leží niekde uprostred dvoch krajností. Každý rodič dieťaťa s bakteriálnym ochorením dobre pozná úľavu, ktorú dokáže včas podané antibiotikum priniesť. Rýchly účinok antibiotík je často veľkým pokušením siahnuť po nich už pri prvom náznaku blížiacej sa horúčky či zápalu.
antibiotika_01Antibiotika sú liečivom, ktoré baktérie zabíja alebo zabraňuje ich množeniu. Voči vírusom sú antibiotika neúčinné, hoci práve vírusy vyvolávajú nachladnutie, bolesti hrdla, zápal nosných dutín alebo zápal priedušiek. Niekedy lekár dokáže diagnostikovať bakteriálne ochorenie pri prvej návšteve v ambulancii, inokedy je potrebné určiť typ infekcie z výteru - kultiváciu baktérií.

Nie všetky antibiotiká pôsobia univerzálne. V praxi to znamená, že ružový sirup, ktorý vyliečil zápal ucha vašej dcére, nemusí pomôcť mladšiemu synovi so zápalom priedušiek. Aj keď existuje niekoľko generických antibiotík, ktorých účinky sa prekrývajú, lekár môže doporučiť liek aj s ohľadom na jeho chuť alebo časový rozvrh podávania lieku. Používanie širokospektrálnych antibiotík na liečbu zápalu stredného ucha je ako strieľať z dela na vrabce. Vedľajšie účinky takejto liečby môžu priniesť viac škody ako úžitku z rýchlej likvidácie nežiaduceho zápalu. Naproti tomu nízko spektrálne antibiotika umožňujú sústrediť sa na úzku skupinu baktérií a zabraňujú tým budovaniu nežiaducej odolnosti (rezistencie) pre iné druhy baktérií. Antibiotika delíme do niekoľkých skupín:

Penicilíny

Tento typ antibiotík sa bežne (hoci nie vždy náležito) predpisuje pri zápaloch hrdla či nosných dutín. Deti ich poznajú ako sirup so žuvačkovou príchuťou. Obyčajne sa užíva dvakrát denne. V súčasnosti sa prehodnocuje účinnosť penicilínu na zápal hrdla, ktorý zdá sa nie je tak výrazný ako sa predpokladalo.

Inhibítory beta-laktamáz

Tento typ antibiotík sa deťom predpisuje najmä pri opakujúcich sa zápaloch stredného ucha či nosných dutín alebo v ťažších prípadoch zápalu priedušiek. Pre svoju kriedovitú konzistenciu a chuť nie sú u detí príliš obľúbené. Obyčajne sa užívajú dvakrát denne počas desiatich dní.

Cefalosporíny

Aj tento typ antibiotík slúži na liečbu ťažkých zápalov nosných dutín a často sa opakujúcich zápalov. Tieto antibiotika sa užívajú ako náhrada augmentinu pre príjemnejšiu chuť a jedinú dennú dávku.

Makrolidy

Táto skupina antibiotík sa predpisuje pri ťažkých bakteriálnych infekciách ako napríklad čierny kašeľ alebo vleklý zápal dýchacich ciest. Antibiotika možno užívať v krátkych cykloch (3 - 5 dní) alebo ako jednorazovú dávku.

Sulfanomidy

Slúžia na liečbu rezistentných stafilokokových kmeňov a bakteriálnych zápalov močovej sústavy. Ich užívanie môže byť sprevádzané vyrážkou alebo zvýšenou citlivosťou na slnečné svetlo.

Tie najúčinnejšie lieky často nie sú práve najchutnejšie. Pomôže, keď ich malým pacientom rozriedite v troche džúsu či inej obľúbenej tekutiny. Kojencom či batoľatám by ste ich však nemali pridávať do fľaše s výživou. Nie vždy ju totiž musia vypit celú. Rovnako platí, že antibiotika sa lepšie znášajú, ak sú užívané po jedle.

V lekárňach môžeme nájsť aj antibiotika s rôznou príchuťou. Aj napriek tomu sa môže stať, že dieťa liek po užití vyvráti. Ak sa tak stane po viac ako 15-ich minútach po požití, nemusíte liek podávať znovu. Ak sa to stane opakovane, je potrebné informovať ošetrujúceho lekára.

Do 6-ich mesiacov detského veku sa antibiotika nedávkujú podľa veku, ale podľa váhy malého pacienta. Odporúčaná dávka sa uvádza v mililitroch (ml). Objem jednej čajovej lyžičky je zhruba 5 ml ale pri odmeriavaní dávky antibiotík radšej použite priloženú milimetrovú odmerku.

Známe porekadlo „čo nás nezabije to nás posilní“ hádam nikde neplatí viac ako u antibiotík. Je preto nebezpečné predpisovať ich „preventívne“, hoci aj na obyčajné prechladnutie. Okrem toho, že takýto postup „minie svoj cieľ“, poskytne baktériam možnosť budovať si odolnosť voči konkrétnemu kmeňu antibiotík. Rovako to platí aj v prípade, že nedoberiete celú predpísanú dávku lieku.

Určite ste už počulí o druhu stafilokokovej infekcie nazývanej „zlatý stafilokok“ (Staphylococcus aureus). Táto baktéria je mimoriadne odolná voči bežne dostupným druhom antibiotík na báze meticilínu a penicilínu. Najškodlivejším kmeňom zlatého streptokoka sa možno nakaziť v nemocničnom prostredí, zväčša po predchádzajúcom celkovom oslabení organizmu. Najlepšou prevenciou proti tejto baktérii je dôkladná hygiena a pravidelné ošetrovanie povrchových rán a kožných ochorení.

Vyrážka je príznakom viacerých detských chorôb a preto môže pri užívaní antibiotík byť aj klamlivým indikátorom skutočného zdravotného stavu dieťaťa. Náhle zmeny na pokožke sa môžu objaviť aj krátko po ukončení liečby.

K najbežnejším vedľajším účinkom liečby antibiotikami patria:
  • Svetlocitlivá vyrážka
  • Problémový pobyt na priamom slnečnom svetle
  • Hnačka
  • Nezvyčajné sfarbenie moču alebo stolice

Dobrá rada na záver

Užitočné druhy baktérií nazývané aj probiotiká (acidofilus. laktobacilus) nájdeme aj v mliečnych výrobkoch každého druhu. Ak dieťaťu predpíšu antibiotiká a je dostatočne veľké, aby už mohlo konzumovať jogurt, je dobré, ak mu ho doprajeme. Probiotiká dostať v lekárňach aj vo forme potravinového doplnku.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 27.04.2012: 3xmama, re: Diskusia k článku
forum 13.01.2009: admin, Diskusia k článku "Všetko o antibiotikách"
rightend