startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Detský sluch

line

zaujímavosti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Krátko po narodeniny by mali byť uši novorodenca takmer vždy v poriadku. Niekedy sa však môže stať, že niečo nie je v poriadku. Preto treba kvalite detského sluchu venovať pozornosť už od prvého dňa. Včasná diagnostika, je totiž najlepším krokom k účinnej liečbe.
vysetrenie sluchuNa Slovensku sa ročne rodí asi 60 000 detí. Podľa európskych štatistických údajov možno očakávať, že na 1000 novorodencov sa narodí jedno dieťa so závažnou poruchou sluchu až hluchotou, ktorá bude vyžadovať odborný zákrok.

Aj keď hluchota býva dedičná, až 90 % nepočujúcich detí sa rodí počujúcim rodičom.

Na Slovensku je sluchový skríning novorodencov povinný od od 1. 5. 2006. Pri porovnaní identifikácie obojstrannej ťažkej poruchy sluchu/hluchoty, pred a po zavedení celoplošného skríningu sluchu novorodencov, sa na Slovensku odhalilo o 22,8 % viac detí s poruchou sluchu. Je síce pravda, že deti začínajú rozprávať až okolo prvého roku, medzitým sa však intenzívne pripravujú počúvaním a napodobovaním zvukov zo svojho okolia. Toto obdobie je zásadné pre správny vývin reči a preto je veľmi dôležité odhaliť prípadnú poruchu čo najskôr.

V súčasnosti sa využívajú 2 typy vyšetrenia novorodeneckého sluchu, ktoré nemajú žiadne negatívne vedľajšie účinky:

OAE (Otoakustické emisie)

Cieľom vyšetrenia je zistiť, ako fungujú zmyslové vláskové bunky v kochlei (slimákovi) a či otoakustické emisie prúdia z vnútorného ucha cez stredné ucho do vonkajšieho zvukovodu. V priebehu vyšetrenia sa do ucha novorodenca (obvykle po nakŕmení, kedy býva najpokojnejší) vsunie malá sonda s mikrofónom, ktorá vysiela tóny alebo kliknutia a zároveň zaznamenáva odpoveď z vnútorného ucha. Ak je skúška úspešná, dieťa počuje normálne. Ak má dieťa akúkoľvek chybu sluchu, je zistená malá alebo žiadna odozva.

Diagnostické vyšetrenie kmeňových evokovaných potenciálov (BERA, ABR)

Pomáha určiť rozsah straty sluchu v rozdielnych frekvenciách. Cieľom je nájsť najslabší zvuk, ktorý dieťa počuje medzi nízkymi, strednými a vysokými frekvenciami. Ak je dieťa mladšie ako 2 mesiace, testovanie sa robí počas prirodzeného spánku. Ak je staršie, alebo veľmi aktívne, lekár ho môže pred testom uspať.

Pri tomto vyšetrení sa zisťujú elektrické potenciály z mozgu (mozgového kmeňa), ktoré sú odpoveďou mozgu na zvukové podnety z okolia. Do sluchátok pacienta privádzajú tóny, na ktoré mozog, respektive mozgový kmeň počujúceho pacienta reaguje určitou elektrickou aktivitou - tú zaznamenávajú sondy priložené na hlavu.

Sluchová strata sa vyhodnocuje následovne:
  • Ľahká sluchová porucha – strata 26 - 40 dB.
  • Stredná sluchová porucha - strata 41 - 55 dB.
  • Stredne ťažká sluchová porucha - strata 56 - 70 dB.
  • Ťažká sluchová porucha - ztráta 71 - 91 dB.
  • Úplná stráta sluchu – strata 91 a víc dB - „zbytky sluchu“, alebo „úplná hluchota“.
Kým pred zavedením sluchového skríningu na Slovensku bola diagnostika poruchy sluchu u dieťaťa v priemere v 2. roku života, po zavedení skríningu všetkých novorodencov v Bratislave v r. 2004 bola diagnostikovaná porucha sluchu už vo veku 7 mesiacov. Nie všade na Slovensku však robia u najmenších detí vyšetrenia na určenie prahu sluchu, čo môže spôsobiť oneskorenú diagnostiku a liečbu sluchovej poruchy. Preto ak majú rodičia z akýchkoľvek dôvodov podozrenie na problémy so sluchom dieťatka, môžu sa obrátiť na Detskú ORL kliniku v Bratislave na Kramároch, kde môže dieťa absolvovať kompletné vyšetrenie sluchu.

spracoval: M. P.



line

Diskusia


forum 10.07.2009: admin, Diskusia k článku "Detský sluch"
rightend