startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Voľba umelého oplodnenia

line

pred bruškom




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Priviesť na svet dieťa je túžba ženy, ktorá je zakorenená hlboko v nej. Materinský pud a cit pre materstvo ju predurčujú k tomu, aby sa najvznešenejšie poslanie naplnilo. Čo však v prípade, ak dieťatko prirodzenou cestou neprichádza? Jednou z možností je umelé oplodnenie.
oplodnenie in vitroOplodnenie je proces spojenia materskej vaječnej bunky s otcovskou semennou bunkou, ktorým začína vývoj nového organizmu. Za normálnych podmienok sa oplodnenie odohráva počas pohlavného styku muža a ženy. Semenné bunky (spermie) vniknú po ejakulácii do maternice a odtiaľ ďalej postupujú do vajcovodu. Ak sa tak stane v príhodnom momente menštruačného cyklu ženy pri tzv. ovulácii, stretnú sa tu s vaječnou bunkou, ktorá býva spravidla oplodnená jednou jedinou spermiou. Oplodnené vajíčko putuje do dutiny maternice a uhniezdi sa na jej sliznici. Tu potom prebieha vývoj plodu. Z najrôznejších príčin však tento normálny priebeh oplodnenia nie je u niektorých párov možný. V prípade, že „prirodzená cesta“ dlhší čas zlyháva, jednou z možností je umelé oplodnenie, čiže oplodnenie vajíčka „umelo“.

Existujú dve možnosti umelého oplodnenia

Inseminácia - pri inseminácii sa sperma dopraví špeciálnym nástrojom do pošvy alebo maternice. Sperma pochádza od vlastného muža (homológna inseminácia), prípadne od cudzieho darcu (heterológna inseminácia).

Oplodnenie in vitro - je naopak metódou mimotelového oplodnenia. Tu sa vajíčko oplodní mimo tela ženy, zvyčajne v sklenenej skúmavke (odtiaľ názov in vitro).

Kedy sa indikuje umelé oplodnenie?

Umelé oplodnenie sa odporúča, ak normálne oplodnenie v ženskom tele nie je možné. Normálnemu oplodneniu môže stáť v ceste porušená funkcia vajcovodov, ktoré sú nepriechodné napr. po zápaloch, prípadne pri ich úplnej absencii. Je jasné, že v týchto prípadoch sa vajíčko a spermie nikdy nemôžu stretnúť. To sa týka aj sterilizácie ženy. Niektoré ženy, ktoré sa podrobili tomuto zákroku, po čase zmenia svoj názor a rady by opäť otehotneli. Sterilizácia je však nezvratný zákrok a tak v týchto prípadoch sa lekár môže pokúsiť o umelé oplodnenie in vitro. Inseminácia prichádza do úvahy najmä pri zníženej plodnosti muža, napríklad ak je spermy veľmi málo, alebo ak obsahuje malý počet spermií, prípadne ak sú spermie poškodené - defektné.

Ako sa uskutočňuje umelé oplodnenie

Po niekoľkých základných vyšetreniach sa asi od deviatého dňa menštruačného cyklu ženy pomocou ultrazvukového vyšetrenia a určovania hladiny príslušných hormónov denne kontroluje rast vajíčka vo vaječníku. Vo vhodnej chvíli sa napokon injekčne vyvolá uvoľnenie vajíčka a po určitom čase sa aplikuje sperma.

Pri oplodnení in vitro sa potom zrelé vajíčko odoberie jemnou ihlou cez pošvu alebo pomocou laparoskopu cez brušnú stenu. V skúmavke sa následne spojí so spermiami. Po splynutí vajíčka treba počkať, kým v tekutej živnej pôde vyrastie mnohobunkový zárodok (embryo). Ten sa potom pošvou transplantuje do dutiny maternice. Darcovia spermy sú dôkladne vyšetrovaní a vyberaní. Odobratá sperma sa ukladá hlboko zmrazená v tzv. spermatických bankách.

Ruky na brusku_03Pri inseminácii sa sperma vlastného muža alebo cudzieho darcu pomocou špeciálneho nástroja vstrekne do maternice, alebo v pohárikovej nádobe uloží pod čapík maternice. K oplodneniu potom dôjde celkom prirodzeným spôsobom vo vajcovode. Nejestvuje však žiadna záruka, že umelé oplodnenie bude úspešné. Aj keď všetky potrebné úkony prebehnú bez chyby a metóda umelého oplodnenia bola uskutočnená úspešne, zďaleka to ešte neznamená, že všetky ženy otehotnejú. Podľa štatistiky iba každý tretí pokus o umelé oplodnenie skutočne vyústi do tehotenstva. Podľa doterajších skúseností však možno konštatovať, že odborne vykonané umelé oplodnenie v porovnaní s prirodzeným oplodnením neprináša so sebou zvýšené riziko poškodenia plodu alebo neskoršieho postihnutia dieťaťa.

Ako je to s financovaním

Zdravotné poisťovne v súčasnosti hradia iba tri pokusy o umelé oplodnenie, každý ďalší pokus si pár musí financovať sám. Jeden pokus o umelé oplodnenie sa pohybuje v rozmedzí 15 000 - 30 000 korún, takže snaha bezdetných párov o otehotnenie je pomerne náročná záležitosť. Avšak túžba po dieťati býva spravidla veľmi silná, takže finančná záležitosť nie je až natoľko rozhodujúca. Veková hranica hradenia úkonu umelého oplodnenia poisťovňou u ženy je do 35 rokov.

Voľba umelého oplodnenia

Umelé oplodnenie je neustále predmetom mnohých morálnych, cirkevných ale i rýdzo právnych diskusií. Sporné sú predovšetkým tie metódy, pri ktorých sa používa semeno darcu, alebo sa následne implantuje oplodnené vajíčko cudzej ženy. Pre rodičov túžiacich po dieťati sú však tieto námietky málo relevantné.

spracovala: Bibiána Želisková



line

Diskusia


forum 18.11.2010: admin, Diskusia k článku "Voľba umelého oplodnenia"