startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Vitamíny a minerály

line

bábätká
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Krabica raňajkových müsli je plná chvály na obsah najrôznejších vitamínov a minerálov. Nápoje pre športovcov plné prísľubov o zdravom obsahu a rýchlom doplnení energie. Vieme, že vitamíny a minerály k zdravému životu potrebujeme, ale už málokedy vieme niečo bližšie o tom, ktoré z nich v našej každodennej strave chýbajú a prečo.
mrkva - vitamin A_tspsb10062327dd-001Vitamíny a minerály sa starajú o to, aby naše telo správne fungovalo. Rôzne druhy potravín, ktoré bežne konzumujeme, obsahujú najrôznejšie typy vitamínov a minerálov v rôznom pomere. Vitamíny delíme do dvoch skupín: vitamíny rozpustné v tuku a vitamíny rozpustné vo vode.

Medzi vitamíny rozpustné v tuku patrí vitamín A, D, E a K. K vitamínom rozpustným vo vode patrí komplex vitamínov B (B1 (Tiamín, Sulbutiamín, Benfotiamín) - B2 (Riboflavín) - B3 (Niacín, Nikotínamid) - B5 (Kyselina pantoténová, Dexpantenol, Pantetín) - B6 (Pyridoxín, fosforečnan pyridoxálny) - B7 (Biotín) - B9 (Kyselina listová) - B12 (Kyanokobalamín, Hydroxokobalamín, Metylkobalamín, Kobalamid) a vitamín C. Aby sa tieto vitamíny vstrebali v organizme, musia sa najprv rozpustiť vo vode a tak ich organizmus dokáže „skladovať“. Všetko, čo bezprostredne nevyužije, býva (obyčajne močom) vylúčené bez úžitku.

Minerály na rozdiel od vitamínov nie sú živočíšneho pôvodu. Pochádzajú z pôdy alebo vody a ľudia či zvieratá ich musia prijímať v potrave. Ľudské telo potrebuje pre zdravý rast značné množstvo vápnika. Ďalšie minerály ako napríklad chróm, meď či jód, železo alebo zinok nazývame tiež stopovými prvkami, pretože z nich naše telo denne spotrebuje len nepatrné množstvo.

Vitamíny a minerály posilňujú náš imunitný systém, podporujú plynulý zdravý rast tým, že posilňujú bunkovú štruktúru a tým v podstate každý jednotlivý orgán v celom tele. Určite poznáte tvrdenie, že konzumácia mrkvy zlepšuje zrak. Mrkva totiž obsahuje karotenoidy, z ktorých naše telo dokáže získať vitamín A, ktorého nedostatok môže spôsobiť zhoršenie zraku. Vitamín K zase podporuje zrážanlivosť krvi, čo zas prospieva rýchlejšiemu zhojeniu rezných rán. Jeho výdatným zdrojom je šalát, brokolica, sójové bôby či ovsené vločky. Ak chcete mať silné kosti, nemali by ste pohŕdať mliekom a mliečnymi výrobkami.

Zdravá životospráva je dôležitá najmä v období prudkých fyzických zmien, čo zvyčajne spadá do obdobia puberty. V tomto čase pestrá a vyvážená strava napomáha zdravému rastu a udržiavaniu celkovo dobrej kondície.

brokolica - vitamin K_tsp78368056Nikto netvrdí, že si z času na čas nemôžete dopriať nejakú tu nezdravú maškrtu v podobe solených lupienkov alebo nejakého hamburgera. So sladkým alebo mastným jedlom to však netreba preháňať.

Svoju chuť na maškrtu môžeme často uspokojiť aj bez toho, aby sme museli „obetovať“ zdravú výživu. Vegetariánske jedlá tiež vedia byť chutné a aby sme si ich z času na čas vychutnali, vôbec nemusíme byť vegetariánmi. Často sú to práve oni, ktorí starostlivo strážia vyváženosť svojej stravy. Bohatým zdrojom potrebných minerálov je predovšetkým rybacie mäso, hydina, sušená fazuľa a orechy každého druhu.

Vitamín B12, ako dôležitý prvok pre tvorbu červených krviniek, môžme nájsť predovšetkým v rastlinnej zložke stravy. Ak z ľubovolného dôvodu nejete mäso, môžete tento vitamín nájsť i v slepačích vajciach, mlieku a mliečnych výrobkoch, či v spomínanej rannej miske müsli.

Veľa mladistvých zaujíma odpoveď na otázku, či sú pre nich vitamínové doplnky k strave správnou voľbou. To záleží hlavne na tom, či je každodenná strava dospievajúceho jedinca dostatočne pestrá, či obsahuje celozrné pečivo, čerstvé ovocie, zeleninu a mliečne výrobky. V takom prípade je viac než pravdepodobné, že ich strave v podstate nič nechýba.

Naopak pre tých, ktorí hlavné chody počas dňa vynechávajú, je životospráva hodnotená ako nezdravá. Chýba v nej mnohé z uvedeného zoznamu a preto je čas pouvažovať nad zmenou životosprávy, prípadne sa poradiť so svojím lekárom či iným odborníkom na zdravú výživu.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 11.02.2008: admin, Diskusia k článku "Vitamíny a minerály"