startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Dotyky zvnútra

line

v brušku
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Počatie nového života je zázračná vec. Pravdepodobne tá najzázračnejšia v živote budúcich rodičov. Prvé tehotenstvo býva pre nejednu ženu natoľko vzrušujúce, že sa niekoľko dní neustále pýtajú samé seba, či je to naozaj pravda a či skutočne vo svojom brušku pestujú zárodok budúceho života – svojho dieťatka.
U gynekologaVenujú mu prvé myšlienky po prebudení do nového dňa a posledné pri zaspávaní. A milión ďalších pomyselných dotykov počas každodenného kolotoča povinností, príprav a najmä vo chvíľach oddychu.

Návšteva gynekologickej ambulancie, či poradne pre budúce mamičky sa pre ženu zrazu stáva udalosťou, na ktorú sa teší a pripravuje s neuveriteľným vzrušením. Pripravuje si otázky, ktoré by ešte nedávno považovala za úplne banálne a nevhodné pre ženu jej vzdelania. Teraz nechce zanedbať ani tú najnepodstatnejšiu skutočnosť a nejasnosti v nej neraz prebudia strach zo zlyhania. Samozrejme neopodstatnený strach z neopodstatneného zlyhania.

Vzrušujúce bývajú fotografie budúceho dieťatka, ktoré si žena odnáša z ambulancie svojho lekára už v prvých týždňoch. Spočiatku na záberoch vidieť niečo, čo pripomína skôr "žubrienku", než budúceho človiečika. Až niekde okolo štrnásteho týždňa sa už dá na fotkách rozlíšiť hlavička dieťatka, drobučké ručičky a nôžky, neskôr aj pršteky a samozrejme – pohlavie dieťatka.

Tehotenstvo sa žene pripomína nejakým spôsobom každodenne. Spočiatku sú to úplne drobné a nenápadné zmeny jej tela, ktoré vníma len ona sama. Takzvané ranné nevoľnosti neraz neustupujú počas celého dňa a ona neustále zvádza nerovný boj medzi ukrutným hladom a neschopnosťou jej žalúdka udržať v sebe hoci len malý kúsok toho najjemnejšieho ovocia.

Keď už zmeny na tele ženy každému v okolí prezradia sladké tajomstvo jej vnútra, prichádza ďalšia čarovná chvíľka. Pocit prvého pohybu dieťatka. Prvé pohladenia zvnútra majú neraz podobu rôznych "boxerských útokov". A predsa patria k tým najdojímavejším okamihom sprevádzajúcich každé tehotenstvo. Nastávajúci rodičia radi opätujú tieto dotyky svojím pohladením cez bruško, priložením dlane, či šepkaním prvých sladkých slovíčok. Veď práve v tom pohladení zvnútra vidia neraz najúžasnejší zmysel budúcnosti svojho života.

autor: Janka HumlováČlánky na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 17.05.2007: vivian, re: Diskusia k článku
forum 13.01.2006: admin, Diskusia k článku "Dotyky zvnútra"
rightend