startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ultrazvukové vyšetrenie

line

gynekológ
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pre veľa budúcich rodičov je utrazvuk kľúčovou dierkou do sveta nenarodeného dieťaťa. Na rozdiel od bežných prenatálnych testov, ktorých hlavnými nástrojmi sú odmerka na moč, ihla a striekačka, ultazvuk ponúka priamy „skok do deja“ v tele budúcej mamičky. Pomocou ultrazvuku môžu budúci rodičia vidieť podrobné obrázky bábätka v dvojrozmernom, trojrozmernom, alebo štvorrozmernom (v pohybe) režime.

U gynekologaTehotenský ultrazvuk

Tehotenský ultrazvuk je vyšetrovacia metóda, ktorá pomáha hodnotiť priebeh tehotenstva. Pri vyšetrení tehotnej ženy ultrazvukom vyšetruje lekár pomocou sondy ultrazvukového prístroja cez brušnú dutinu vyvíjajúci sa plod. Tehotenský ultrazvuk patrí medzi vyšetrenia, ktoré sa počas tehotenstva viackrát opakujú. Umožňuje urobiť si predstavu o veľkosti a „veku“ plodu, ale tiež o vývoji a stave jednotlivých orgánov.

Princíp vyšetrenia

Princíp vyšetrovania ultrazvukom nie je zložitý. Ultrazvukový prístroj vysiela k plodu zo sondy zvukové vlny o frekvencii 2,5 - 10 MHz, ktoré prenikajú do tela, kde sa odrážajú a malá časť odrazených vĺn sa vracia späť do sondy. Sonda slúži zároveň ako prijímač zvukového vlnenia. Informácie o intenzite vlnenia a o dobe, ktorá uplynula medzi vysielaním a zachytením ultrazvuku, vyhodnotí počítač zabudovaný v prístroji. Konečné údaje sa zobrazia na obrazovke. Cieľom vyšetrenia je zistiť uloženie a veľkosť vyšetrovaného plodu, množstvo plodovej vody, posúdiť štruktúru a funkciu vznikajúcich orgánov alebo odhaliť vývojovú chybu plodu. Počítač porovná namerané údaje s tabuľkou a spočíta dĺžku tehotenstva.

Vyšetrenie ultrazvukom

Prvý tehotenský ultrazvuk „predpisuje“ lekár okolo štvrtého týždňa tehotenstva. Lekár overí, či ide o vnútromaternicové tehotenstvo. V prípade mimomaternicového tehotenstva (oplodnené vajíčko sa uchytilo vo vajcovode) hrozí nebezpečenstvo z dôvodu možného krvácania. Ďalšie ultrazvukové vyšetrenia nariadi lekár, ale zvyčajne sa robia v 12., 28. a 32. týždni, záleží však od celkového priebehu tehotenstva. Pri týchto vyšetreniach lekár hodnotí „vek“ plodu pomocou merania jednotlivých kostí, vrátane priemeru hlavičky, stav orgánov, množstvo plodovej vody, polohu plodu, stav placenty a prietok krvi placentou.

ultrazvukAko prebieha ultrazvukové vyšetrenie

Pred ultrazvukovým vyšetrením sa brucho matky potrie vodivým gélom, ktorý umožňuje ľahký pohyb sondy po brušnej stene. Plod sa zobrazuje na obrazovke, no nebuďte prekvapení, ak nebudete vedieť rozlíšiť jednotlivé časti. Lekár od 20. týždňa môže rozoznať pohlavie dieťatka. Ak absolvujete ultrazvukové vyšetrenie v rannom štádiu tehotenstva, požiadajú vás, aby ste vypili väčšie množstvo vody a prišli s plným močovým mechúrom, aby maternicu bolo na obrazovke zreteľne vidno. Ultrazvukové vyšetrenie je bezpečné a bezbolestné pre vás i pre dieťa a netrvá viac ako 5 - 10 minút.

Gynekologické ultrazvukové vyšetrenie

Ultrazvukové vyšetrenie môže byť aj súčasťou gynekologického vyšetrenia. Ide o vyšetrenie pomocou moderného ultrazvukového vyšetrenia priamo v ambulancii pomocou vaginálnej alebo abdominálnej sondy.

Gynekologické ultrazvukové vyšetrenie slúži na zobrazenie vnútorných ženských pohlavných orgánov (veľkosť a štruktúra svaloviny maternice, výška sliznice maternice, veľkosť a štruktúra vaječníkov, prítomnosť tekutiny v brušnej dutine), na diagnostiku patologických stavov (cysty, myomy, nádory...), folikulometriu (ultrazvukové vyšetrenie vaječníkov pri neplodnosti) a vyšetrenia vrámci dispenzarizácie a pooperačné kontroly.

3D/4D ultrazvuk

4D ultrazvuk je najnovšie vyšetrenie, pri ktorom rýchlo snímané trojrozmerné obrázky umožňujú vyšetrenie plodu plasticky v reálnom čase. V súčasnosti každá tehotná pacientka má možnosť podstúpiť 3D/4D ultrazvukové vyšetrenie, ktoré detailne zobrazí všetky štruktúry plodu vrátane pohybov končatín, mimiky tváre, činnosti srdca a pohlavia. Toto vyšetrenie je možné uskutočniť kedykoľvek, optimálne zobrazenie plodu je však medzi 18. – 26. týždňom tehotenstva. Dĺžka vyšetrenia sa nelíši od bežného ultrazvukového vyšetrenia. Na vyšetrenie je potrebné objednať sa.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 28.10.2008: admin, Diskusia k článku "Ultrazvukové vyšetrenie"
rightend