startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Ten správny čas na nočníček

line

poradna - výchova
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dieťa je obyčajne pripravené vymeniť plienku za nočník vo chvíli, keď vie samo oznámiť, že ju má mokrú, alebo keď sa vypýta na nočník skôr, než plienku "naplní". To sa obyčajne stane v období medzi 18. a 24. mesiacom, aj keď nie je nič neobvyklé, ak dieťa nosí plienky v dvoch či troch rokoch.
dieta na nocnikuHorúce letné obdobie je vhodnou príležitosťou ako sa zbaviť posledného zvyšku obdobia kolísky a urobiť ďalší krok na ceste k dospelosti. Pre deti, ktoré žijú na vidieku, alebo majú možnosť tráviť leto u starých rodičov, je tu výhoda vykonávania malej potreby v prírode.

Tvrdý prístup z čias detstva našich rodičov, keď sa deti učili na nočník dobrovoľne- nasilu od polroka, kedy sa ostro dohliadalo, aby ročné batoľatá už nenosili plienky a dieťa bolo pripútané na nočník, je nenávratne preč. Dnešné mamičky sú informovanejšie a vedia, že v období do jedného roka si dieťa v podstate ešte neuvedomuje svoje biologické potreby do takej miery, aby ich dokázalo kontrolovať. Aj psychológovia dnes upozorňujú na neblahé dôsledky príkrej výchovy k osobnej hygiene, vedúce neskôr k nepriaznivým následkom vo forme rôznych psychických porúch.

Kedy posadiť dieťa na nočník

Priemerný vek je okolo roka a pol za predpokladu, že sa dieťa samo nevypýta skôr. Môže sa stať, že niektoré deti nočník na prvý pokus odmietnu, rozhodne to však nie je dôvod k zbytočnej panike a prehnanému trestaniu. Výskušajte to znovu o niekoľko týždňov neskôr.

Aj keď si postupne dieťa na nočník navykne, z času na čas sa stane, že sa dieťa pozabudne. Stačí nehodu len podichu a pokojne okomentovať a ako sa hovorí prížmúriť nad ňou jedno oko. Každá výchova si vyžaduje veľa času a trpezlivosti. Je dobré sa vo vhodnej chvíli opýtať, či dieťa nepotrebuje ísť na WC, ale nie je potrebné klásť kontrolné otázky každých päť minút.

Problémy s privykaním na nočník môžu nastať najmä v období vzdoru, kedy dieťa s hnevom odmieta skoro všetko, vrátane sedenia na nočníku a môže sa znovu začať pomočovať. Noseniu „železnej rezervy“ na prezlečenie sa v tomto období pravdepodobne nevyhnete, ale môže vám byť útechou, že aj toto obdobie sa raz skončí.

Aký nočník kúpiť

V prvom rade by mal byť dostatočne veľký, aby sa dieťaťu na ňom pohodlne sedelo a nemalo od neho otlačený zadoček. Chlapci potrebujú nočník so zvýšeným predným okrajom. Na nákup nočníka sa môžete vybrať spoločne s dieťaťom. Pozorujte aký tvar a farba sa mu páčia. Nočník by však nemal byť príliš prezdobený, aby ho dieťa nezačalo považovať za hračku.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 09.03.2009: admin, Diskusia k článku "Ten správny čas na nočníček"
rightend