startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Tehotenstvo v číslach

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Pre väčšinu žien je tehotenstvo malý zázrak. Na druhej strane je v celom procese aj trochu matematiky, počnúc príchodom dňa pôrodu až po predpôrodné vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť možné zdravotné komplikácie po pôrode.

Ruky na brusku 0240 týždňov

Počet týždňov po prvom dni od posledného menštruačného cyklu. Pôrodníci tento údaj používajú na výpočet dňa pôrodu mimo obvyklé obdobie. Typická dĺžka tehotenstva sa pohybuje v rozmedzí 38 týždňov a počatie nastáva približne do dvoch týždňov po poslednom menštruačnom cykle v závislosti od skutočnej dĺžky menštruačného cyklu, ktorý nemusí mať vždy presne 28 dní.

35 rokov

Vek ženy, v ktorom existuje výrazné riziko, že žena porodí dieťa s genetickou poruchou ako je napríklad Downov syndróm, takže lekári odporúčajú pred pôrodné genetický skríning a odber plodovej vody. V tomto veku sa tiež zvyšuje pravdepodobnosť potratu v dôsledku zvýšeného krvného tlaku. Zvyšuje sa možnosť, že sa dieťa narodí s cukrovkou alebo bude musieť prísť na svet cisárskym rezom.

11 - 15 kilogramov

Je odporúčaný počet kilogramov, ktoré by mala žena „pribrať“ v prípade, že netrpí nadváhou. Budúce mamičky s veľkou nadváhou by svoj tehotenský prírastok nemali prekročiť o 6 - 7 kilogramov.

72 hodín

Maximálny čas po prasknutí plodového vaku, po ktorom pôrodník umelo vyvolá pôrod. Aj keď tento interval býval kedysi 12 hodín, stále viac pôrodníkov tento interval predĺžuje. Na rozdiel od minulosti dnes už existujú antibiotiká, ktorými sa dá zabrániť infekcii po odtečení plodovej vody.

1 až 2 týždne

Interval po stanovenom dátume pôrodu, po uplynutí ktorého pôrodník obyčajne umelo vyvolá pôrod. Aj keď sa už po týždňovom „meškaní“ cítite pripravená na pôrod, subjektívne obavy nie sú vždy tým pravým dôvodom na umele vyvolaný pôrod. Asi 10 % žien rodí až po uplynutí 42 týždňov a ich deti sú úplne zdravé.

autor: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 13.11.2006: admin, Diskusia k článku "Tehotenstvo v číslach"
rightend