startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Nepravé kontrakcie

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tehotenstvo sprevádza celý rad najrôznejších zdravotných ťažkostí. Od rannej nevoľnosti cez problémy s močením až po nevypočítateľné krvácanie z nosa. S pokračujúcim tehotenstvom začína budúca mamička vnímať postupné sťahovanie maternice.
neprave kontrakcieNepravé kontrakcie sa objavujú u niektorých mamičiek obyčajne v prvom trimestri tehotenstva v 10- 20 minútových intervaloch. Prvý krát ich opísal britský gynekológ John Braxton Hicks v roku 1872 a v odbornej praxi sa odvtedy tento jav označuje jeho menom.

Väčšina budúcich mamičiek zažíva nepravé kontrakcie počas rôznych etáp tehotenstva. Počas kontrakcií vysiela mozog signál telu, aby sa maternica pripravila na pôrod, čoho výsledkom sú nepríjemné sťahy, trvajúce približne 1 - 2 minúty. Intenzívnejšie sa nepravé kontrakcie prejavujú najmä v poslednom tehotenskom trimestri.

Účelom nepravých tehotenských kontrakcií nie je len strpčovať život budúcej mamičke. Ich skutočným cieľom je akási generálka na pôrod. Bez nich by pôrod bol o čosi bolestnejší a menej plynulý.

Sú ženy, ktorým nepravé kontrakcie skoro neprekážajú, iné majú s ich prežívaním ťažkosti. Nepravé kontrakcie obyčajne nebývajú bolestivé v pravom zmysle slova. Ich intenzita a frekvencia sa s blížiacim sa dátumom pôrodu obyčajne zvyšuje.

Pri nepravých kontrakciách pocítite sťahy svalovej vrstvy maternice. Tieto kŕče potom vplývajú na stuhnutosť žalúdka, ktorý je zrejmý aj na dotyk zvonku. Tento stav obyčajne trvá len niekoľko minút, počas ktorých sa mierna bolesť rozšíri z prednej časti dutiny brušnej nadol.

Medzi najčastejšie spúšťače nepravých kontrakcií patria:
 • pohyby plodu,
 • nadmerná fyzická záťaž (prenášanie ťažkých predmetov, nevhodné cviky),
 • prílišné masírovanie brucha
 • pohlavný styk,
 • dehydratácia.
ruky na brusku_04Prvorodičky často nevedia rozpoznať rozdiel medzi nepravými a pravými kontrakciami.

Uveďme niekoľko hlavných rozdielov:
 • Nepravé kontrakcie pri opakovaní nesilnejú a ich frekvencia sa nezvyšuje.
 • Nepravé kontrakcie sú nepravidelné a objavujú sa sporadicky.
 • Nepravé kontrakcie sú skôr obťažujúce, pravé sú bolestivé.
Ak vám nepravé kontrakcie spôsobujú neželanú mieru nepohodlia, môžete im čiastočne predísť nasledujúcimi spôsobmi:
 • Pri prvom sťahu zmeňte vykonávanú činnosť alebo polohu, v ktorej sa nachádzate. Niekedy aj takáto maličkosť spôsobí, že kontrakcie celkom ustanú.
 • Skúste si na chvíľu odpočinúť, ľahnite si na ľavý bok alebo vypite pohár vody.
 • Nezabúdajte na správny pitný režim. Nedostatok tekutín je častou príčinou svalových kŕčov a teda aj nepravých kontrakcií
 • Dbajte na to, aby ste pravidelne močili. Podráždený močový mechúr patrí k ďalším bežným príčinám častých nepravých kontrakcií.
 • Precvičujte si dýchanie pri pôrode. Pomalé, hlboké a rytmické dýchanie vám môže pomôcť zmierniť priebeh kontrakcií.

spracoval: M. P.Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.line

Diskusia


forum 26.02.2008: admin, Diskusia k článku "Nepravé kontrakcie"
rightend