startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Tehotenstvo a cesta lietadlom

line

zaujímavosti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tehotenstvo je aj naprek všetkému pokroku aj dnes často chápané ako nejaká väzenská guľa, ktorá budúcu mamičku pripútala na domácu pohovku a jej životný priestor sa na najbližšie 3 roky scvrkne na štyri steny vlastného bytu, obývačky, kuchyne a detskej spálne.
lietadlo_tsp200489804-001Dnes už tehotenstvo nemení život budúcej mamičky takýmto dramatickým spôsobom. Vo väčšine prípadov ženy v rannom štádiu tehotenstva chodia normálne do práce a niekedy aj cestujú, hoci aj lietadlom.

Cestovanie je vďaka otvorenému pracovnému priestoru aj v našich končinách stále častejším javom. S cestovaním lietadlom v tehotenstve sa spája nejeden tragický, aj keď často poverčivý až fantastický príbeh.

Väčšina lekárskych výskumov vykonávaných na tehotných letuškách dokázala, že v prvom trimestri existuje malá pravdepodobnosť spontánneho potratu pri nadmernej pracovnej záťaži. Iné štúdie zase poukazovali na možné dopady radiácie vo vnútri lietadla, ale to závisí od dĺžky letu, frekvencie cestovania aj mnohých iných faktorov.

V zásade ale platí, že pri dodržaní niektorých základných bezpečnostných pravidiel je letecká preprava pre budúce mamičky v podstate bezproblémová. Skôr ako sa vyberiete kúpiť letenky, mali by ste:
  • túto skutočnosť konzultovať so svojím ošetrujúcim lekárom, niektoré prepravné spoločností odmietajú pustiť na palubu matku po 36. týždni tehotenstva zo strachu, že by mohlo dôjsť k spontánnemu pôrodu,
  • snažte sa väčšinu potrebných ciest uskutočniť v 2. trimestri. Bude to pre Vás určite pohodlnejšie, ale znížite tým aj riziko potratu, či spontánneho pôrodu,
  • urobte čo najviac pre svoje pohodlie. Usilujte sa rezervovať si miesto s dostatočným priestorom na vystretie nôh, pohodlným prístupom k toaletám, majte pri sebe dostatok tekutín,
  • necestujte do krajín, ktoré vyžadujú očkovanie proti exotickým chorobám. Podrobnosti by Vám mal poskytnúť Váš ošetrujúci lekár.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 24.04.2007: admin, Diskusia k článku "Tehotenstvo a cesta lietadlom"
rightend