startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Tehotenské chute

line

tehotenstvo a pôrod
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Všetky mamy určite poznajú ten pocit, keď v tehotenstve z ničoho nič dostali neodolateľnú chuť na niečo sladké, horké alebo slané. Tehotenské chute sa často týkajú aj jedál, ktoré ste pred tým nemohli ani cítiť a naopak vaše obľúbené jedlá vám už z diaľky dvíhajú žalúdok. Na otázku prečo sa tak deje, sa pokúsime odpovedať práve v dnešnom článku.
tehotenske chuteBývali časy, keď ľudský jedálniček nebol príliš pestrý a tak sa naše telo naučilo pýtať si len to, čo mu naozaj chýba. Ako sa ľudia postupne učili pestovať a spracovávať potraviny novým spôsobom, strácali cit pre živiny, ktoré naše telo skutočne potrebuje. Našťastie ešte nič nie je stratené. S naším malým sprievodcom po tehotenských chutiach hneď zistíte, na čom ste.

Chuť na čokoládu obyčajne znamená nedostatok magnézia. Miesto krabice čokoládového mlieka ju skúste zahnať vrecúškom lieskových orieškov alebo slnečnicových semienok, ktoré obsahujú dostatočné množstvo tohto minerálu. Rovnako dobre poslúži aj jedlo s fazuľe.

Ak zatúžite po plátku dobre prepečeného hovädzieho mäsa, vaše telo potrebuje uhlík. Ak ho chcete dostať do tela zdravším spôsobom, nahraďte mäso čerstvým ovocím, jahodami, banánmi alebo jablkami.

Nemôžete sa nabažiť malinovky? Pravdepodobne vám chýba kalcium. Skúste ďalšiu plechovku obľúbeného nealka nahradiť kúskom syra, alebo lístkom zeleného šalátu, kelu alebo špenátu. Bohatým zdrojom kalcia sú aj sezamové semienka alebo tradičnejšie mlieko a jogurt.

Častými materinskými chuťami je chuť na slané či sladké jedlá. Skrýva sa za nimi široké spektrum minerálov. Ak máte „maškrtný jazýček“, sú to najčastejšie: chróm, uhlík, fosfor alebo síra. Ich bohatým zdrojom je mäso, mlieko a čerstvé ovocie.

Túžbu po slaných jedlách obyčajne vyvoláva nedostatok chloridov, ktoré v prirodzenej forme môžeme nájsť v surovom kozom syre alebo morskej soli či rybách.

Materské chute nie sú ničím mimoriadnym. Prostredníctvom nich vám telo týmto spôsobom dáva najavo svoje potreby. Je na vás, či sa ich rozhodnete naplniť prostriedkami racionálnej výživy alebo menej zdravými potravinami.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 25.05.2010: admin, Diskusia k článku "Tehotenské chute"