Syndróm nepokojných nôh

v brušku
Syndróm nepokojných nôh (SNN) sa považuje za neurologickú poruchu, ktorej príznakom sú nepríjemné pocity v nohách a nutkavá potreba pohybovať sa, predovšetkým večer alebo v čase oddychu. Postihnutá osoba tieto pocity často popisuje ako pálčivé šklbanie, či štípanie v nohách. Syndrómom nepokojných nôh trpí približne 17% budúcich mamičiek.
Vlastný priebeh SNN ďalej zhoršuje efekt očakávania. Postihnutá osoba vie, že príznaky sa v určitom čase prejavia a toto očakávanie sa stupňuje o strach z následkov spánkového deficitu na zdravie plodu. V skutočnosti však neexistuje dokázaná súvislosť medzi spánkovým deficitom matky a zdravotnými ťažkosťami budúceho potomka.
Klinický výskum zatiaľ nedokázal určiť presnú príčinu vzniku SNN. Doteraz získané poznatky upozorňujú na možný genetický pôvod poruchy a minerálnu nerovnováhu v organizme, konkrétne deficit železa v krvi matky počas tehotenstva. Ten sa dá doplniť výživovými doplnkami s vysokým obsahom železa, experimentuje sa aj so zavádzaním železa priamo do žily. Prečo je deficit železa markantný práve počas tehotenstva, nie je zatiaľ jasné.
Prvým krokom k úspešnej liečbe SNN je teda vyrovnanie hladiny železa, ferritínu a kyseliny listovej v organizme budúcej mamičky. Popri pravidelnej dávke príslušných vitamínových doplnkov, by mamička trpiaca syndrómom nepokojných nôh mala dodržiavať nasledujúce odporúčania:
- obmedzte množstvo kofeínu na jednu šálku denne
- dodržujte pitný režim
- obmedzte záťaž na svoje nohy; ak vaše povolanie vyžaduje veľa státia, alebo chôdze, naučte sa odpočívať
- doprajte svojim nohám pozitívne podnety: podporné pančuchy, strečingové cvičenia pred spaním, masáže, podložku do postele na precvičovanie aktívneho odporu
Približne jednej z 10 mamičiek žiadna z uvedených relaxačných metód nezaberie. V takomto prípade je čas zamyslieť sa nad možnosťou liekovej terapie. Väčšina dostupných liekov má pri bezproblémovom priebehu tehotenstva minimálny vedľajší účinok na zdravie plodu. Je však nutné zvážiť všetky klady a zápory a konečné rozhodnutie o ich užívaní nechať na odborníka.
spracoval: M. P.