startportalspacerdomain.skspacerblog.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Sviatok sv. Valentína pre rodinu

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Valentín, to nie je len sviatok zaľúbených. Valentín je sviatkom všetkých, ktorí vo svojom srdci cítia lásku. A lásku cíti mamička k dieťatku, dieťa k mamičke, ku starkej, k Aničke od susedov, ku kamarátom v škôlke i k pani učiteľke.
srdceViete si predstaviť, že by vám vaša ratolesť nevyskočila na kolená a nepovedala: “Mamička, ľúbim ťa?“ Deti vedia nádherne vyjadriť emócie. Nehodnotia, čo sa smie a čo nie. Konajú vo svojej spontánnosti bezprostredne tak, ako to v danú chvíľu cítia. Vedia vyjadriť hnev, radosť, smútok, prekvapenie. A prekvapiť, to teda deti vedia.

A čo my dospelí. Koľko z toho čo robíme, hodnotíme rozumom? Dosť. Konáme pod “ťarchou“ predpisov, noriem, nepísaných pravidiel. A potom máme problém vyjadriť to, čo skutočne cítime, myslíme, po čom túžime.

Ak deti cítia nespravodlivosť, dajú to najavo. Nebolo by lepšie, keby sme i my niekedy povedali čo nás trápi, sužuje? Veď práve tieto negatívne emócie bránia tomu, aby sme vyjadrili tie skutočné.

„Vypusťme svoje emócie“

Každý deň je príležitosťou k tomu, aby sme vyjadrili to, čo cítime k ľuďom okolo seba. Ak máme niečo, čo nás trápi, povedzme to. Nezatvárajme sa pred svetom. Niekedy ani tí najbližší nevedia, čo nás skutočne „sužuje“.

Keď sme povedali to, čo bolelo, ponechajme priestor k vyjadreniu emócií i ostatným členom rodiny. V spoločnom rozhovore preberme všetky „citlivé miesta“. Stupeň komunikácie závisí od veku a vyspelosti jednotlivých členov. Ináč sa budeme rozprávať s malými deťmi, ináč s teenagermi.

A čo tak vytvoriť domáci parlament?

Ak sú deti väčšie, potrebujú priestor na vyjadrenie vlastného názoru. Umožnime im to. Prijímajme návrhy i podnety na základe „domáceho parlamentu“. Rozhodnutia robme spoločne. Rodinná porada príde vhod napr. pri plánovaní spoločnej dovolenky. Týmto krokom dáme najavo, že každý člen má svoje pevné miesto a deti tak naučíme vyjadrovať a prijímať názory druhého.

rodinkaSme jedna rodina

Aby boli všetci v rodine šťastní, musia cítiť spoločné puto - lásku. Lásku, ktorá spája rodičov, súrodencov a v neposlednom rade priateľov, ktorí sú súčasťou života každého jedného z nás. Kde vládne láska, tam je i úcta a kde je úcta, tam je i dôvera. A dôvera sa nezískava ľahko. Konflikt, ktorý sa z času načas vyskytne v každej rodine, treba poriešiť zavčasu, kým neprerastie do krízy. Nezvládnutá kríza môže byť pohromou celej rodiny.

Môže prísť Valentín

A teraz, keď sme si povedali ako veľmi sa máme radi, poriešili to, čo bolelo, vypočuli stanovisko a prijali návrh, môže prísť Valentín. Urobme si radosť navzájom. Potešme mamičku, otecka, bračeka, sestričku. Veď Valentín je tu na to, aby sme si uvedomili, ako veľmi sa máme radi.

autor: Bibiána Želisková

P.S. Nezabudnime na slovko „Ďakujem“. Niekedy robí skutočné zázraky...


line

Diskusia


forum 14.02.2008: admin, Diskusia k článku "Sviatok sv. Valentína pre rodinu"
rightend