startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Sviatky - radosť v rodine

line

vzťahy
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Každý deň, každý okamih v živote človeka môže byť sviatkom. Prežívame radosť z vody v letných horúčavách, jesennej prechádzky cez polia, opájame sa vôňou lesa a pečených zemiakov. A potom prvý sneh, rodinná guľovačka, snehuliak pod oknom - no nezmocní sa vás sviatočná nálada?
kuriatko_tsp106551847Koľko je len slávnostných príležitostí. Básnik R. Neumann napísal:

Mal by si často slávnosti sláviť,
nielen keď sviatkom príde čas.
Recept je ľahký: radosť dáš
a radosť príjmeš zas -
tá nesmie chýbať,
hostí, peniaze - oželieš.
Sú sviatky slivkových knedlí,
z ktorých sa z chuti naješ.
Sviatky jesenných drakov
a športových súťaží
a čo ja viem aký sviatok ešte,
čo ti dušu blaží.
Preto nehútaj,
ani dôvod k sviatku nehľadaj.
Radosť pripravovať iným,
na to sa zameraj.

A ako je to so sviatkami vo vašej rodine? Myslite si, že je ich dosť? Narodeniny, meniny, Vianoce, Veľká noc, Mikuláš ... deti majú sviatky tak radi. No nielen deti ale i poväčšina z nás dospelých. Možno sa v nás ukrýva spomienka na detstvo, keď sme ako deti pomáhali mame v kuchyni, možno v nás ožíva každý rok vôňa vianočného stromčeka. Darmo, sviatky navodzujú slávnostnú atmosféru tak deťom ako i rodičom. A tá sa prejavuje radosťou. Aby ju bolo cítiť, potrebuje vonkajšie znaky. Sviatočné jedlo, sviatočný obrus, sviatočný riad. Na Veľkú noc napr. veľkonočnú kyticu s kraslicami, dobroty v košíku či korbáč v ruke mládencov, na Vianoce prskavky na stromčeku a kapra na štedrovečernom stole, na Mikuláša čižmičku v okne...

Nuž, počnúc jarou, celý rok nám ponúka množstvo príležitostí na radosť. No a tou najbližšou, keď vyberieme slávnostný obrus a vajíčkami vyzdobíme celý byt, bude Veľká noc.

Moji milí, prajem Vám, aby ste týmito sviatkami oslávili nielen príchod jari, ale i to, že ste spolu. Vyzdvihnite podstatu lásky, tak ako nám to ponúka tajomstvo zmŕtvychvstalého Krista. Nech vo vašich srdciach zavládne láska, aby ste cítili ako veľmi sa máte radi.

Krásne prežitie veľkonočných sviatkov praje www.mamicka.sk.

autor: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 20.03.2008: admin, Diskusia k článku "Sviatky - radosť v rodine"
rightend