startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Strach prváčikov zo školy

line

školáci
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V prvý školský deň prichádza veľa prváčikov do svojej triedy s nadšením pre nové vedomostí, stretnutia so spolužiakmi či novými priateľmi. Ako všade, aj medzi prvákmi nájdeme výnimky z tohto pravidla - deti, ktoré sú plaché, uzavreté a prvý školský deň je pre nich plný neistoty a obáv.

dieta pri uceni„Budeš mi chýbať, mami“

Najväčším strašiakom prváčikov je odlúčenie od všetkého čo im je dôverne známe, obzvlášť od mamy. Odlúčenie môžete svojmu dieťaťu uľahčiť spoločnou návštevou školy ešte pred prvým zvonením. Prejdite sa spolu po škole, zahrajte sa s loptou na školskom ihrisku. Vojdite do budúcej triedy a sadnite si spolu do školskej lavice. Ak je to možné, predstavte dieťa budúcemu učiteľovi alebo učiteľke. Vždy keď dieťa navštívi svoju budúcu školu a odíde s úsmevom na tvári, ste na najlepšej ceste k úspešnému začiatku v škole.

Ak by sa vás aj po prvom zvonení dieťa držalo ako kliešť, dbajte na to, aby ste zachovali určitú pravidelnosť pri každodennom vstávaní a príprave na cestu do školy. Čas lúčenia pred školou skráťte na minimum. Dieťaťu môžete do školskej tašky či desiatovej krabičky pribaliť odkaz alebo malý talizman. Vždy, keď sa naňho dieťa pozrie, bude vedieť, že na neho myslíte.

„Čo ak sa mi v škole niečo stane“

Ak má dieťa strach zo školskej umyvárne, zistite dôvod. Je splachovanie príliš hlučné?
Má dieťa z minulosti nejaký nepríjemný zážitok spojený s časom, keď niekde zostalo samo? Povyzvedajte sa na podrobnosti. Najlepšie bude, ak si vaše dieťa nájde kamaráta, ktorý ho bude počas prvých dní sprevádzať, kým nezíska istotu.

„Čo ak sa v tej škole stratím“

Ak je budova školy rozsiahlejšia, pomôžte dieťaťu nájsť orientačné body (veľké kvety, farba linolea), Ak je to potrebné, nakreslite dieťaťu schematický plánik so všetkými dôležitými miestami v areáli školy.

„Bojím sa, že si nenájdem priateľov“

Ak sa vaše dieťa bojí, že si nenájde nových priateľov, zahrajte si s ním malú hru. Poraďte mu nech si spomenie ako sa zoznámil s tými priateľmi, ktorých už má. Príslovie: „Človek je tvor spoločenský“ nemá univerzálnu platnosť. Ak je vaše dieťa mimoriadne úzkostlivé a plaché, vopred na to upozornite triedneho učiteľa. Ten už bude vedieť ako dieťaťu nenásilne pomôcť nájsť si medzi spolužiakmi nových priateľov.

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 16.09.2008: admin, Diskusia k článku "Strach prváčikov zo školy"
rightend