startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Starostlivosť o osvojené deti

line

náhradná rodina




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nevlastné deti sú ako vyhnanci. Stratili všetko, čo im bolo blízke a ich neustále meniace sa prostredie im je cudzie ako neznáma krajina. Prichádzajú do cudzieho bytu, k neznámym ľuďom, spia v cudzej posteli a vodia ich po neznámych miestach a rovnako ako každý cudzinec v cudzej zemi aj oni si kladú otázku: Ako nájsť istotu uprostred neznáma, radosť uprostred stálej neistoty?
Mama a dieta_02_tsp76763894Pre osvojené deti nie je ľahké privyknúť si na nový spôsob života, ďaleko od všetkého čo im bolo blízke a známe.Pre tieto deti je to často stresujúci a traumatický proces. Keď je dieťa vytrhnuté zo svojho prirodzeného prostredia, jeho prirodzenou reakciou je smútok za pôvodnou rodinou, priateľmi, niekedy aj súrodencami, hračkami a domácimi miláčikmi, ktorí im boli vždy na blízku.

Rovnako je potrebné si uvedomiť, že aj keď osvojené dieťa má kontakt so svojimi biologickými rodičmi, rovnako bude pociťovať žiaľ z ich určitej "straty". Deti vnímajú odlúčenie od rodičov iným spôsobom ako dospelí, ale aj tí najmenší cítia keď niekto dôležitý odišiel.

Dokonca aj nemluvňatá poznajú ak sa niekto náhle vytratí z ich maličkého sveta. Veľa
psychológov je presvedčených, že dieťa sa rýchlo primkne svojmu prvému opatrovníkovi a rýchlo zistí ak sa tento na dlhší čas vzdiali alebo celkom odíde. Najmenšie deti budú často plakať, spať menej alebo viac ako zvyčajne jesť v neobvyklom čase a podobne.

Veľa detí či už menších alebo aj v puberte by chcelo rozumieť svojim obavám a vyrovnať sa s pocitmi strachu a neistoti, ale vo svojom okolí nemajú medzi dospelými primeraný vzor. Boja sa povedať pravdu o tom čo cítia, aby sa im nevysmiali alebo ich nepovažovali za slabochov. Potlačované pocity sa potom môžu prejaviť v psychosomatických symptómoch a poruchách správania, preto je veľmi dôležité, aby si našli ten správny spôsob ako dať na javo čo cítia.

hranie-kariet_tsp77006521Niekoľko tipov ako pomôcť trúchliacim deťom:
  • Falošné uisťovanie neodstráni strach, ktorý doprevádza pocit straty blízkej osoby. Deti sa veľmi často boja, že prídu aj o zvyšných členov rodiny či blízkych. Pocit strachu z neznáma je spoločný dospelým aj deťom.
  • Je dôležité dať deťom pravidelnú činnosť a určiť hranice a nerobiť veľké zmeny, obzvlášť v prvom roku života v novej rodine.
  • Pochopte, že nahnevané reakcie sú prirodzenou reakciou a patria k zdravému procesu vyrovnávania sa so stratou za predpokladu, že tým nepoškodzuje seba alebo svoje okolie. Nie je nutné, aby ste do podrobnosti rozumeli všetkému čo sa deje.
  • Odpovedajte na otázky tak ako prichádzajú. Aj keď to znie jednoducho, pre dospelých to nie je vždy samozrejmosťou. Dieťa nie vždy dokáže čakať na tú správnu chvíľu a rovnako nemusí byť jeho pocitové prežívanie obmedzené na slzy. Často je príznakom duševného trápenia aj bolesť žalúdka alebo nespavosť.
  • Nadovšetko je potrebné byť trpezlivý pri problémoch v škole aj doma, dovoliť dieťatu, aby si prinieslo obľúbenú vec z pôvodného domova alebo fotku obľúbeného člena rodiny.

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.

    


line

Diskusia


forum 27.09.2006: admin, Diskusia k článku "Starostlivosť o osvojené deti"
rightend