startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Starosti s výživou

line

batoľatá
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Nie každé dieťa potrebuje rovnaké množstvo potravy. Príjem potravy má zodpovedať potrebám detského organizmu v jednotlivých fázach jeho vývoja. Najťažšie je však regulovať príjem potravy u dojčiat a najmenších detí. Nadmerná snaha a strach nenechať dieťa hladné môže prerásť do prekrmovania, alebo naopak viesť k podvýžive.

chlapec pije mliekoPodvýživa

Pre vyvíjajúci sa organizmus je veľmi nebezpečný nedostatok potravy. Dieťa môže prijímať málo potravy i napriek tomu, že mu matka ponúka dostatočné množstvo. Príčinou môže byť nedostatočný počet dávok, nesprávne kŕmenie, veľké dierky na cumli, ale aj ochorenie dieťaťa.

Podvýživené dojča býva podráždené, často plače, nespáva dobre, býva „zapečené“. Slabo priberá, podkožný tuk sa stráca a to vplýva i na pokožku, ktorá sa stáva suchou. V prvom rade treba zistiť, či nejde o nejaké ochorenie. Ak je ochorenie lekárskym vyšetrením vylúčené, je potrebné poučiť matku o správnej technike kŕmenia.

Prekrmovanie

Opakom podvýživy môže byť prekrmovanie. Dávno už neplatí, že tučné dieťa je zdravé dieťa. Dojčení novorodenci bývajú zväčša menší a sami si regulujú prívod živín. U umelo vyživovaných detí však možno ľahko skĺznuť k prekrmovaniu. Najmä prílišné presládzanie predstavuje zbytočný prívod energie, ktorá sa u najmenších rýchlo premieňa na tuk. Tučné, tzv. pastózne dojčatá, sú náklonnejšie k ochoreniam dýchacích ciest a pri hnačkách sú vystavené vyššiemu riziku dehydratácie. Preto je úlohou matky ustriehnuť primerané množstvo potravy, potrebné pre daný vek dieťaťa.

spracovala: Bibiána Želiskováline

Diskusia


forum 08.08.2008: admin, Diskusia k článku "Starosti s výživou"
rightend