startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Mladší školský vek

line

špunti
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

V tomto veku môžu deti veľa získať absolvovaním predškolskej prípravy. To je to pravé miesto, kde si osvoja základné pravidlá správania a naučia sa ako vychádzať so svojimi rovesníkmi vo formálnom prostredí.
predskolsky vek_01Váš drobec potrebuje dať hranice svojmu prirodzenému elánu, ale zároveň mu nikto nevezme vrodenú vášeň pre život. Správne hranice a pravidelná činnosť mu naopak poskytnú bezpečný prístav.

Deti v predškolskom veku sa stále učia veci, ktoré my dospelí považujeme za samozrejmosť ako napríklad zoznamovanie sa s neznámym človekom a ako sním rozprávať. Niekedy napríklad môžete mať pocit, že Vás Vaše dieťa nepočúva, ale v skutočnosti môže ešte stále rozmýšľať nad tým, čo ste mu povedali pred chvíľou.

V snahe porozumieť svetu okolo seba sa deti v mladšom predškolskom veku môžu niekedy zdať príliš roztržité. Preto keď chcete čokoľvek robiť, vyzbrojte sa veľkou trpezlivosťou a dostatočnou časovou rezervou.

Ponúkame Vám niekoľko praktických pravidiel pre výchovu detí v predškolskom veku, na ktoré by ste nemali zabúdať:
  • Deti v predškolskom veku majú krátku pamäť a ľahko strácajú sústredenie. Preto im treba ich povinnosti často pripomínať. Skúste to využiť a za splnenú úlohu sľúbiť, že dostanú čokoládu. Uvidíte či si to zapamätajú.
  • Neskrývajte pred deťmi svoje pocity. Deti majú vzácnu schopnosť vcítiť sa do pocitov toho druhého, takže môžete povedať: „Rozčuľuje ma, keď robíš taký hurhaj, že nemôžem ani telefonovať.“ Ak opíšete svoj problém v prvej osobe, dáte dieťaťu šancu, aby pre Vás niečo urobilo.
  • Postarajte sa o zmenu prostredia. Ak je vaše dieťa nahnevané kvôli tomu, že mu jeho mladšia sestrička lezie po skladačke, ktorú sa snaží zložiť, skúste mu nájsť miesto, kde sa môže pokojne hrať.
  • Dohodnite sa vopred na dôsledkoch. Vysvetlite dieťaťu dôsledky jeho správania, aby pochopilo čo robí zle. Vopred sa dohodnite na dôsledkoch neželaného správania. Niekedy je až zarážajúce ako jednoducho to funguje ak dieťa vopred vie, čo sa od neho očakáva. Niekedy je dobré nechať ho poučiť sa skúsenosťou, napríklad keď si v chladný večer odmietne obliecť kabát. Nezabudnite, že nepriateľné je správanie, nie vaše dieťa.

Disciplína

Slovo disciplína má pôvod v latinčine a doslova znamená „vyučovať“. Hlavným cieľom výchovy by teda mal byť správny príklad, nie trest. Deti by si sebadisciplínu mali osvojiť v milujúcom prostredí s prehľadnými a predvídateľnými pravidlami. Trest v nesprávnom čase môže naopak výchove k sebadisciplíne zabrániť.

autor: M. P.line

Diskusia


forum 05.10.2006: admin, Diskusia k článku "Mladší školský vek"