startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk

Detská plachosť

line

špunti




print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Tento vývojový problém dôverne pozná veľa rodičov. Pri stretnutí s neznámym človekom ich dieti nápadne stíchnu alebo sa naopak rozplačú, či rozkričia a hľadajú útočisko za chrbtom či v náručí svojho rodiča. Podobné chovanie nie je vôbec nezvyčajné a v určitom období patrí k prirodzenému vývoju ľudského jedinca.
detska plachost_01Temperament dieťaťa môžete rozpoznať hneď ako príde domov z pôrodnice. Už od 4. mesiaca veku sa dieťa snaží čítať z tváre ľudí ich pocity a rozlišuje medzi dôveryhodnými a nedôveryhodnými jedincami. Niektoré bábätká sú extrovertné a priateľské, iné prejavujú nedôveru už pri prvom pohľade na cudzieho človeka v okolí.

Cudzinci a úzkosť je v detstve bežným javom a má svoju zdravú ochrannú funkciu. Schopnosť liezť a chodiť dáva dieťaťu doposiaľ nepoznanú schopnosť vzdialiť sa od svojho opatrovníka a dostať sa na miesta, ktoré pre neho nemusia byť bezpečné. Sú však situácie, kedy detská plachosť nie je na mieste a vtedy dieťaťu môžete pomôcť zbaviť sa jej niektorým z nasledujúcich spôsobov:
  • Deti dokážu vnímať pocity svojich najbližších a napodobňovať ich. Ak dieťa uvidí svojho rodiča ako sa na neznámeho človeka usmieva a chová sa k nemu milo, bude sa snažiť zaujať k nemu rovnaký postoj.

  • Keďže najmenšie deti ešte stále nedokážu vnímať svet očami dospelých, bude lepšie ak návštevu vopred upozorníte, že Váš potomok je plachý a treba sa k nemu približovať len postupne a citlivo.

  • Aj najbližší príbuzní by sa mali pri prvom stretnutí s vnúčikom, či synovcom vyzbrojiť trpezlivosťou. Najlepšou príležitosťou na zoznámenie je zapojiť sa s nimi do obľúbenej hry v známom prostredí. To vyvolá v dieťati pocit spolupatričnosti s novým človekom a povzbudí jeho dôveru.

  • Ak niekoho známeho stretnete trebárs na prechádzke pred domom, už zďaleka ho pozdravte. Tak dáte svojmu potomkovi dosť času nato, aby si na nového človeka zvyklo a stratilo ostych. Keď uvidí, ako sa s neznámym bavíte, bude sa k nemu chovať podobne.
Ak sa váš potomok cíti bezpečne výhradne v náručí svojich rodičov, rozhodne z toho nemusíte mať obavy. S trochou citlivej pomoci sa svojej plachostisz vekom zbaví a vy sa vôbec nemusíte obávať, že by Vaše dieťa bolo stále na Vás neprimerane závislé. Jednoducho vám v tomto veku najviac dôveruje a to je splnený sen každej mamičky, no nie?

autor: M. P.



Články na tomto portáli majú charakter všeobecnej informácie. Ich cieľom nie je nahrádzať odborné zdravotné vyšetrenie a starostlivosť. Redakcia nenesie žiadnu zodpovednosť za následky spôsobené diagnostikou alebo liečbou výlučne na ich základe bez predchádzajúcej konzultácie s kvalifikovaným odborníkom.



line

Diskusia


forum 30.10.2006: admin, Diskusia k článku "Detská plachosť"
rightend