startportalspacerdomain.skspacerblog.portal.skspacersvadba.skspacermamicka.skspacerhockey-live.skspacermailbox.sk
banner

Sprievodca pocitmi budúcej mamičky - I. časť

line

pred bruškom
print Vytlačte článok  send Doporučte článok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

Dozvedeli ste sa, že čakáte bábätko? Len, čo sa túto novinu dozvedia vaši najbližší, je viac ako isté, že vás čakajú návaly dobre mienených rád, nácvik správneho dýchania, či prednáška o zdravom stravovaní. Len akosi všetci zabúdajú na to, ako sa skutočne cítite vy. A preto si dnes urobíme menší prierez emóciami a pocitmi sveta budúcej mamičky.
Ruky na bruskuStalo sa vám, že ste ako budúca mamička nečakane „vyleteli“ na svojho partnera len preto, že na „nákupnom“ zozname akosi prehliadol vašu obľúbenú maškrtu? Alebo ste sa rozbehli ako „namydlený blesk“ do obchodu po tehotenské šaty, aby ste o mesiac zistili, že sa vám vlastne vôbec nepáčia? Stáva sa vám často, že vás pri obľúbenej hudbe či filme náhle zalejú slzy?

Od prvej chvíle počatia váš život prejde mnohými zmenami. Vaše pocity nasadnú na deväťmesačnú horskú dráhu s prudkým stúpaním, nečakanými pádmi a neistým koncom.

„To sú len hormóny“, myknú plecami vaši najbližší a v podstate majú pravdu. Premenlivé hladiny estrogénu a progesterónu majú počas tehotenstva na svedomí časté zmeny nálad. Ani podrobné znalosti toho, čo sa vo vašom tele odohráva, k ich skroteniu neprispieva.

To, čím prechádza budúca mamička vo svojom vnútri je mimoriadne zložité a len málokedy sa o tom otvorene hovorí. Napriek tomu sa často od budúcich mamičiek očakáva, že sa budú na svoje okolie usmievať a sálať optimizmom.

Tehotenstvo a s ním spojená príprava prináša naliehavé otázky na ktoré len málokedy existuje okamžitá a vyčerpávajúca odpoveď. Napriek tomu je zdravá miera pochybností v tehotenstve prospešná.

V nasledujúcom texte sa pokúsime prehľadne zoradiť najčastejšie otázky, ktoré sa môžu vynoriť v hlave budúcej mamičky spoločne s malou radou na upokojenie.

Prvý trimester


Je to naozaj pravda?

Prijatie tehotenstva je „nezvratným faktom“, s ktorým sa budúca mamička musí popasovať. Je to zázrak prírody, že čosi také malé a nepatrné sa za niekoľko týždňov začne podobať na malého človiečika s tvárou, očami, rukami aj nohami. Prirodzene sa do popredia tlačí ďalšia otázka. Budeme svojmu dieťaťu dobrými rodičmi? Sme na to pripravení?

Ako to stráviť: To, že vo vás blížiace sa tehotenstvo vyvoláva pochybnosti, nie je nič nezvyčajné. Ak si chcete ranné štádium svojho materstva priblížiť, prelistujte si nejakú knihu o prenatálnom vývoji, ktorá vám poskytne potrebné množstvo informácií.

tehotenstvo_04Týždne naplnené čakaním

Pre veľa žien je novinka o počatí natoľko vzrušujúca, že ju nedokážu udržať dlho v tajnosti. Medzi budúcimi mamičkami sa nájdu aj také, ktoré svoje „malé“ tajomstvo prezradia svojím najbližším až vtedy, keď sú si dostatočne isté. Často je prvých 12 až 14 týždňov časom naplnených strachom a obavami zo spontánneho potratu, takže aj malá kvapka krvi môže vyvolať veľké obavy. Všeobecne platí, že s krvácaním v prvých mesiacoch po počatí sa musí vyrovnávať približne 30 % budúcich mamičiek.

Ako to stráviť: Prvé týždne tehotenstva sú vhodnou príležitosťou pre uplatňovanie hesla: „Všetko robte tak, ako najlepšie viete“. Ak máte strach z nevypočítateľnej reakcie svojich najbližších, je určite lepšie, ak si svoje tehotenstvo uchováte aspoň na čas v súkromí, alebo si nájdete niekoho blízkeho, komu sa môžete zdôveriť. O obavách zo spontánneho potratu či možných zdravotných komplikácií budúceho dieťatka je najlepšie porozprávať sa s gynekológom alebo pôrodnou sestrou. Chyby z minulosti už nemôžete napraviť, ale môžete zmeniť svoje súčasné zlozvyky a životosprávu. Primeranou starostlivosťou o seba sa vlastne staráte aj o svoje dieťa, ktoré je teraz prvoradé.

Kto tu velí?

Sotva ste sa vyrovnali so skutočnosťou a už je tu ďalší problém. Ako budúca mamička si čoraz viac začnete uvedomovať, že nie ste sama. Na svoje dieťa myslíte prakticky nepretržite - ráno, keď vstávate z postele, pri raňajkách i počas cesty autom do práce. Myšlienka na dieťatko vás „hreje“ po celý deň.

Ako to stráviť: Skúste sa trochu uvoľniť. Využite pritom každodenné činnosti a urobte všetko preto, aby ste si uľahčili život. Nebojte sa požiadať o pomoc, ak je to potrebné. Ste predsa tehotná!

spracoval: M. P.line

Diskusia


forum 04.12.2007: admin, Diskusia k článku "Sprievodca pocitmi budúcej mamičky - I. časť"
rightend