Spoznávame nové deti
vzťahy
Dieťa príde do veku, keď mu už mama nestačí. Približne vo veku dva a pol, až troch rokov, sa dieťa začína hrať s inými deťmi. Priateľsky požičiava svoje hračky a zúčastňuje sa spoločných hier. Nezriedka sa však stane, že malí šarvanci sa pri hre pochytia a hra končí plačom.
Dieťa sa učí hrať s inými deťmi
Deti túžia po spoločnosti iných detí. K väčšine hier však potrebujú partnera. Snažia sa ho nájsť na dvore, u susedov, alebo v škôlke. I keď má dieťa súrodencov, potrebuje ešte iných spoločníkov približného veku. Môže si s nimi zmerať sily a zároveň nájsť porozumenie a sympatiu.Keď sa dieťa začína hrať s ostatnými deťmi, učí sa prispôsobovaniu a kompromisom. Potrvá istý čas, kým sa dieťa naučí deliť sa o hračky a požičiavať ich. Avšak vychádzať s ostatnými nie je až také jednoduché. Na deti si dieťa musí zvyknúť. Spočiatku sa deti hrajú spoločne. Nedelia sa na chlapcov a dievčatká. Až vo veku šiestich rokov táto deľba začína platiť. V predškolskom veku sa chce s bábikou hrať rovnako chlapček ako dievčatko a vláčik je pre dievča rovnako zaujímavý ako pre chlapca. Hra tak môže skončiť sporom: „To je moje!“
Hra s priateľmi prináša i sklamanie
Hre s druhými deťmi sa treba naučiť. Ak je dieťa utiahnuté a nevie sa zblížiť s inými deťmi, pomôže ak vidí, že sa jeho mama zhovára s mamičkou chlapca, ktorého ešte nepozná. Skúsenosť ukazuje, že deti sa ľahšie zbavia odstupu, ak si dospelí rozumejú. Príležitosti na hranie môžeme vytvoriť kdekoľvek. Na pieskovisku, na dvore, v parku -všade je dostatok príležitosti ako sa zoznámiť s inými deťmi. I napriek tomu sa niekedy deti stávajú súpermi.Nové skúsenosti
Mnohé matky trpia, keď vidia ako sa ostatné deti správajú k ich ratolesti. Mami svoje deti chránia. Dieťa však potrebuje výmenu názorov medzi rovesníkmi. Musí si predsa zmerať svoje sily. Nebráňme deťom vzájomne sa spoznávať. Navykajme ich na seba či už na ihrisku, alebo pri výmenných návštevách. Skutočné priateľstvá v tomto veku neexistujú, preto ich nasilu nevnucujme. Tak isto neporovnávajme vlastné dieťa s druhými.
Ak vám občas príde ľúto, že nie ste jediným spoločníkom svojho dieťaťa, nezúfajte. Časy, keď ste si vystačili sami, pominuli. Chránili ste ho, vychovávali. Teraz ho vychováva i iné prostredie a čím viac sa s ním dieťa stýka, tým viac ho ovplyvňuje. A tak je to správne. Bez týchto skúsenosti by sa dieťa nemohlo pripraviť na tvrdší život. Domáca atmosféra ho bude i naďalej obklopovať ako „ochranný plášť“. Avšak skúsenosti potrebuje. Tie ho učia spoznávať nových ľudí.spracovala: Bibiána Želisková